کشف یک غار جدید در مسیر مهران ایلام


سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام از کشف یک غار جدید در مسیر منتهی به شهرستان مهران ایلام خبر داد.

فرزاد شریفی، سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام امروز چهارم خرداد ۱۴۰۱ از کشف یک غار جدید در مسیر منتهی به شهرستان مهران ایلام خبر داد و خبر اظهار کرد:

این غار در جریان تعریض مسیر ایلام – مهران به‌صورت اتفاقی کشف شده است. کارگرانی که در حین احداث تونل در مسیر ایلام – مهران بودند، متوجه وجود یک حفره کوچک در دل کوه شدند. کارگران با ورود به داخل این حفره متوجه وجود یک غار با قندیل‌ها و سنگ‌های آهکی شدند.

او یادآور شد:

این غار مورد کنکاش و بررسی اولیه کارشناسان اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام قرار گرفت تا در صورت قابلیت داشتن، ثبت ملی شود.

سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام ادامه داد:

باید مطالعات زمین‌شناختی، نوع بافت سنگ‌ها، قدمت غار، طول و عرض آن، موجودات زنده احتمالی، تعداد دالان‌ها و تالارها و سایر موارد مورد بررسی ومطالعه بیشتر قرار بگیرد.

او اضافه کرد:

لرزش‌ها و تکان‌های ناشی از عملیات برش کوه منجر به تخریب و سقوط قندیل‌های آویزان از سقف در داخل غار شده و مسیرهایی از این غار بسته شده است.

شریفی ابراز امیدواری کرد:

با توقف عملیات کوه‌بری در این ناحیه متوقف شده و با انجام اقدامات حفاظتی و هماهنگی با اداره حفاظت محیط‌زیست استان زمینه ثبت اضطراری این اثر طبیعی فراهم شود.

او افزود:

این غار می‌تواند به‌عنوان یک اًثر جاذب گردشگری وطبیعی در مسیر زائران اربعین‌حسینی و با اجرای زیرساخت‌های مورد نیاز خدمات نقش داشته باشد مطالعات تکمیلی و نهایی به‌لحاظ تاریخ و دالان‌های منشعب از آن ادامه دارد.

این غار در بالادست روستای مهدی‌آباد و در جوار تونل جدید حفر شده مسیر ایلام – مهران برای تسهیل در تردد زائران اربعین قرار دارد.منبع سایت کجارو

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

پیام بگذارید