کشف آرامگاه ساتراپ سلوکی در نهاوند


سرپرست هیئت باستان‌شناسی فصل دوم کاوش تپه نقاره‌چی از کشف آرامگاهی از دوره سلوکی در این محوطه باستانی خبر داد.

 محسن جانجان، سرپرست هیئت باستان‌شناسی فصل دوم کاوش تپه نقاره‌چی امروز شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ از کشف آرامگاهی از دوره سلوکی در این محوطه باستانی خبر داد که احتمالا محل دفن یکی از سرداران و ساتراپ‌های دوره سلوکی است. وی در این رابطه گفت:

تپه نقاره‌چی تپه‌ای مدور با ارتفاع حدود هشت متر است که در جنوب شرقی نهاوند و در بین باغ‌های میوه قرار دارد.

این باستان‌شناس افزود:

با توجه به نزدیکی این تپه با محوطه لائودیسه به‌منظور یافتن ارتباط بین شهر لائودیسه دوره سلوکی و گور دفن شده در این تپه که در گزارش ناصر‌الدین شاه نیز به آن اشاره شده انجام این برنامه ضروری به نظر می‌رسید.

او با بیان‌اینکه اسکندر مقدونی با هدف یونانی کردن ایران معلم، هنرمند، مورخ، تاجر و… را به‌همراه خود به ایران آورد تصریح‌کرد:

سلوکی‌ها نیز از این شیوه اسکندر پیروی کردند و شهر‌های متعددی بنا نهادند که شهر نهاوند از نمونه شهرهای دوره سلوکی است که در گذشته لائودیکیا نامیده می‌شد.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی خاطرنشان کرد:

با توجه به کمبود آثار دوره سلوکی در ایران، از وجود معماری شهرهای یونانی و آداب رسوم تدفین آن‌ها اطلاعی نداریم؛ بنابراین کشف معبد لائودیسه یا آرامگاه یک سردار یا ساتراپ سلوکی می‌تواند سرنخی برای شناخت معماری و آیین تدفین سلوکی‌ها در ایران و تاثیر‌پذیری احتمالی آن‌ها از ایرانی‌ها باشد.

جانجان در پایان گفت:

کشف این آرامگاه از دوره سلوکی که احتمالا محل دفن یکی از سرداران و ساتراپ‌های (شهربان‌های) دوره سلوکی است می‌تواند در روشن شدن زوایای تاریکی از دوران سلوکی به باستان‌شناسان کمک شایانی کند.منبع سایت کجارو

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Leave a Comment