کارگاه مرمت اشیاء در تخت جمشید به بهره برداری رسید


مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از افتتاح و بهره‌برداری از آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیا در محوطه میراث جهانی تخت جمشید خبر داد.

حمید فدایی امروز ۲۴ خردادماه ۱۴۰۱ از افتتاح و بهره‌برداری از آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیا در محوطه میراث جهانی تخت جمشید خبر داد و در این رابطه چنین اظهار کرد:

تجهیز و راه‌اندازی این آزمایشگاه از نیازهای مبرم پایگاه تخت جمشید بود که در دو سال گذشته در اولویت‌های برنامه‌ای قرار گرفت و در نهایت باگذشت چند دهه از شکل‌گیری پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، موفق به تجهیز و راه‌اندازی آن شدیم.

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید ادامه داد:

با راه‌اندازی آزمایشگاه شیمی انجام بسیاری از آزمون‌ها و شناسایی‌های اولیه همچون ‌آنالیز کیفی نمک‌های محلول اعم از شناسایی یون‌های کلرید، سولفات، نیترات و یون کربنات روی آثار انجام خواهد شد.

فدایی افزود:

در این آزمایشگاه امکان انجام آزمون‌های مکانیک همچون اندازه‌گیری دانسیته، تعیین درصد تخلخل و میزان جذب آب در نمونه‌های سنگ و دیگر مصالح وجود دارد.

او گفت:

حضور این آزمایشگاه در کنار کارگاه‌های متعدد دایر در مجموعه پشتیبانی علمی بسیار مناسبی است که به مرمتگران این مجموعه کمک می‌کند تا بتوانند در زمینه آسیب‌شناسی و ارائه راهکارهای مرمتی دقیق‌تر از گذشته تصمیم‌گیری کند.

فدایی اظهار کرد:

با راه‌اندازی کارگاه مرمت اشیا در کنار این آزمایشگاه، ظرفیت مضاعفی در زمینه مرمت اشیای موزه‌ای هم به وجود آمده است و در این کارگاه بسیاری از آثار موجود در موزه و گنجینه تخت جمشید نیز به‌صورت مداوم موردحفاظت و مرمت قرار خواهد گرفت.

محمدرضا علی خواه کارشناس مرمت و مسئول آزمایشگاه نیز در همین باره بیان کرد:

با اتمام مرحله نخست از تجهیز آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیای این آزمایشگاه با حضور جمعی از همکاران پایگاه به‌طور رسمی افتتاح شد.

علی خواه افزود:

در مرحله نخست از تجهیز آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیا، پس از سامان‌دهی ساختمان، مواد و تجهیزات ضروری اعم از محلول‌های شیمیایی مورد نیاز، شیشه‌آلات آزمایشگاهی، هود آزمایشگاهی، آون، میکروسکوپ، دستگاه اندازه‌گیری میزان اسیدی و قلیایی مواد و دیگر ابزارهای آزمایشگاهی و همچنین کارگاهی تهیه شد.

او ادامه داد:

در بخش کارگاه مرمت نیز با ابزار و تجهیزات فراهم آمده امکان حفاظت و مرمت انواع آثار و اشیای سنگی، سفال، آجرهای لعاب‌دار و آثار گچ‌بری وجود دارد.

علی خواه ابراز امیدواری کرد که با توسعه آزمایشگاه و کارگاه مرمت در آینده نزدیک، حفاظت از دیگر اشیای موجود در موزه تخت جمشید از جمله آثار با ساختار فلزی، اشیای شیشه‌ای و پارچه‌های کربنیزه شده امکان‌پذیر شود و همچنین با توسعه آزمایشگاه مکانیک خاک و مصالح امکان شناسایی‌های مرتبط با دیگر مواد و مصالح فراهم شود.منبع سایت کجارو

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Leave a Comment