پنجاه بدر؛ آیین باستانی قزوینی ها


پنجاه بدر آیینی باستانی و سنتی در قزوین است که هر سال در نوزده اردیبهشت در مصلی شهر قزوین برگزار می‌شود.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۸/۰۲/۱۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۱۹ به‌روزرسانی شده است.

پنجاه بدر از آیین‌های باستانی و مذهبی در بین مردم قزوین است. طبق این سنت، مردم قزوین هر ساله با فرارسیدن نوزدهم اردیبهشت به محل مصلی شهر قزوین به پاس تشکر از نعمات الهی از جمله بارش باران دور هم جمع می‌شوند. این آیین به‌نوعی سپاس‌گزاری و نیز درخواست مردم از خداوند برای نزول باران است كه طی مراسمی خاص برگزار می‌شود.

آش مخصوص ۵۰ به در قزوین

تصویر از ایسنا| عکاس مهدی معتمد

چنانچه از روز نخست سال تا پنجاهمین روز آن نزول باران فراوان باشد؛ مردم در آیین پنجاه بدر نماز شکر به جا می آورند و چنانچه با فقدان این نعمت الهی روبه‌رو باشند، در این مراسم به خواندن دعاهای مربوط مشغول می‌شوند.

پخت و توزیع غذاهای نذری نیز بخش دیگری از مراسم پنجاه بدر قزوینی‌ها است که حین اجرای آیین‌های مذهبی گفته شده میان شرکت‌کنندگان توزیع می‌شود؛ از جمله این غذاها آش، دیماج، هندوانه، نان و پنیر و سبزی است. مراسم پنجاه بدر تنها به قزوینی‌ها تعلق دارد.

تصاویر از ایسنا| عکاس مهدی معتمد

مراسم سنتی پنجاه بدر شبیه همان سیزده بدر است که البته به آن اندازه شناخته شده نیست؛ اما در میان مردم قزوین هنوز هم پابرجا است و قزوینی‌ها در این روز که به عبارتی پنجاهمین روز از سال جدید است، از خانه بیرون می‌زنند و به دامان طبیعت و جاهای دیدنی قزوین می‌روند تا از خداوند به خاطر نعمت‌هایش تشکر کنند. در واقع، پنجاه بدر رسم دینی و آیینی است که هم با باورهای مذهبی مردم و هم با اعتقادات آیینی و سنتی‌شان سر و کار دارد. این مراسم در مصلی قزوین هر ساله برگزار می‌شود.

تصویر کاور از ایسنا| عکاس مهدی معتمدمنبع سایت کجارو

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Leave a Comment