مونیخ کجاست؟ راهنمای سفر به مونیخ

هزینه های سفر به مونیخ 

آیا رستوران‌های شهر گران هستند؟ قیمت یک فنجان قهوه چقدر است؟ برای چند روز زندگی در مونیخ چقدر پول لازم است؟ در  پاسخ به این سوالات و تخمین‌ هزینه‌های سفر به مونیخ، بد نیست کمی وارد جزئیات بشویم و دقت حساب و کتاب را بالا ببریم. چون بی‌رودربایستی، مونیخ شهر چندان ارزانی نیست، و جدا از بلیت هواپیما و هزینه‌های مرتبط با دریافت ویزای شنگن، از لحاظ قیمت هتل و محل اقامت و رستوران گردی و تفریحات مرسوم، با اعداد چندان پایینی سر و کار نداریم. 

غذا و نوشیدنی

 • یک بسته تنقلات: ۱/۵ یورو 
 • یک قوطی نوشیدنی ۵۰۰ میل: ۴ یورو 
 • يک بطری آب ۳۰۰ میل: ۲/۶ یورو
 • یک لیوان قهوه ساده: ۳/۲۴ یورو 
 • یک وعده غذا در رستوران عادی: ۱۵ یورو 
 • شام دو نفره در رستوران: ۴۰ یورو 
 • یک وعده فست فود: ۹ یورو 

حمل و نقل

 • بلیط تک سفره برای تمام وسایل حمل و نقل عمومی ۲/۷ یورو 
 • بلیت یک روزه برای تمام وسایل حمل و نقل عمومی ۶/۷ یورو 
 • کارت تور شهر مونیخ به مدت ۲۴ ساعت ۱۲/۹ یورو 
 • تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر ۵۰ یورو 

هتل و اقامت

 • تخت یک نفره در اتاق عمومی هتل: ۱۵ الی ۳۳۰ یورو 
 • اتاق دو نفره در یک هتل متوسط ​​در مرکز شهر: ۸۰ تا ۱۶۰ یورو 
 • اتاق در یک هتل لوکس: از ۱۶۰ یورو به بالا 

مونیخ کجاست؟ راهنمای سفر به مونیخ و تصویر یکی از بناهای مشهور مونیخ

سفر به مونیخ و ساعت کار شهر 

برنامه‌ریزی برای خرید، گشت و گذار، رفتن به رستوران یا هر فعالیتی که در نظر بگیریم، بدون اطلاع از زمان باز و بسته شدن فروشگاه‌ها، موزه‌ها و سایر جاذبه‌های گردشگری به راحتی امکان‌پذیر نبوده و می‌تواند با مقادیر غافلگیری همراه باشد. پس برای اینکه بیشتر با قلق شهر آشنا شویم و بتوانیم در زمان کوتاه سفر، تک‌تک لحظات را غنیمت بشمریم، بد نیست با ساعت کار بیزنس‌ها و مغازه‌ها و مکان‌های تفریحی آشنا باشیم. 

ساعت کار فروشگاه‌ها

اکثر فروشگاه‌های بزرگ در مرکز شهر مونیخ، از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹ صبح تا ۸ غروب باز هستند و در روزهای شنبه از ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر کار می‌کنند. در روزهای عادی هفته، مغازه‌های کوچک و جمع و جور معمولاً زودتر و در حوالی ساعت ۶:۳۰ عصر می‌بندند و اغلب در هنگام ظهر، یک ساعت به بهانهٔ ناهار تعطیل می‌کنند. 

در روزهای یکشنبه‌ کرکرهٔ اکثر مغازه‌ها پایین است و بهتر اینکه خریدمان را در روزهای دیگر انجام داده باشیم. اما با این حال اگر یکشنبه بود و به شدت خریدلازم بودیم، می توانیم روی فروشگاه‌های باز در ایستگاه قطار حساب باز کنیم. آلمان از این بابت با کشوری مثل ژاپن کاملاً متفاوت است و در آن از فروشگاه‌های بیست و چهار ساعتهٔ پرتعداد خبری نیست. موردی که قطعاً یکی از مزایای زندگی در ژاپن به شمار می‌رود. 

ساعت کار موزه‌ها و بناهای تاریخی

جاذبه‌های گردشگری مونیخ، ماجرای متفاوتی با بیزنس‌ها و فروشگاه‌ها دارند و اغلب آنها از سه شنبه تا یکشنبه و از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر باز و دوشنبه‌ها تعطیل هستند. اما موارد استثنا هم وجود دارد و برخی از این مکان‌ها یکشنبه‌ها هم فعالیت می‌کنند و تازه تخفیف‌ هم می‌دهند و اگر دولتی باشند معمولاً رایگان و نصف قیمت هستند. در ادامهٔ همین مطلب تعدادی از آثار تاریخی مونیخ را معرفی خواهیم کرد. 

مونیخ کجاست؟ راهنمای سفر به مونیخ و تصویری از یکی از موزه های معروف مونیخ با سقف کمانی شکل و نقاشی شده

زمان صرف غذا در مونیخ

کافه‌ها و رستوران‌های مونیخ تقریباً در تمام روز پذیرای مشتریان هستند، خصوصاً کافه‌ها که با یک غذاهای سبک بعد از یک پیاده‌روی و خرید سنگین، پاتوق استراحت و وقت‌گذارنی شهروندان و گردشگران هستند. مونیخی‌ها بین ۱۱:۳۰ تا ۲ بعد از ظهر ناهار می‌خورند و بین ۶ عصر تا ۹ شب را به شام اختصاص می‌دهند. با این حال رستوران‌ها معمولا از ۵ الی ۶ عصر تا ۱۱ شب یا دیرتر بازند و بارها از ۹ صبح تا نیمه‌شب پذیرای جماعت هستند. 

آیا مونیخ شهر امنی است؟

راجع به امنیت مونیخ، شوخی مرسومی بین مردم هست که می‌گویند: مونیخ به قدری امن است که حوصلهٔ آدم سر می‌رود! مونیخ بدون تردید جزو امن‌ترین شهرهای جهان است اما با این حال، یک سری نکات هستند که در سفر به مونیخ به دردمان می‌خورند. 

یکی اینکه به هیچ عنوان در مسیرهای مخصوص دوچرخه‌سواری که در کنارهٔ بسیاری از خیابان‌ها و جاده‌های شهری و حومه‌ای تعبیه شده‌اند پیاده‌روی نکنیم، وگرنه با تذکر پلیس یا نگاه‌های چپ‌چپ اهالی مواجه می‌شویم. مورد دیگر اینکه اگر برنامهٔ سفرمان با فستیوالی مثل اکتبرفِست مصادف شد، احتمالش هست که از طرف شرکت‌کنندگان جشنواره که مقادیری زیاده‌روی کرده‌اند یک سری رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی – نه لزوماً تهاجمی یا مشکل‌ساز – ببینیم. اما به همین بهانه بد نیست کمی با این فستیوال قدیمی و مشهور آلمان بیشتر آشنا شویم. 

آیا اکتبرفست به درد خانواده‌ها می‌خورد؟

به بهانهٔ این فستیوال سرشناس، بیش از شش میلیون نفر از سراسر جهان در سپتامبر و اکتبر به مونیخ سرازیر می‌شوند. بخش قابل توجهی از این تعداد خانواده‌‌‌ها و افراد پا به سن گذاشته هستند که معمولاً در بخش آرامتر این فستیوال در ساعات روز شرکت می‌کنند و از موسیقی محلی آلمانی و سرگرمی‌ها و رژه‌ها و برنامه‌های جالبی که در دسترس است لذت می‌برند. 

اما با رسیدن غروب آفتاب، حال و هوا کمی عوض می‌شود و موسیقی الکترونیک جای موسیقی سنتی آلمانی را می‌گیرد و اتمسفر جشن مقادیری جوان‌پسند و پرسر و صداتر می‌شود. با این حال، حتی در هنگام شب هم رسوم و برنامه‌های سنتی ادامه دارند و از رژهٔ دستهٔ موسیقی و گاری‌های تزئین شده گرفته تا برو بیای مردم با لباس‌ محلی و یکی پس از دیگری خالی شدن بشکه‌های نوشیدنی، فضای اکتبرفست برای تمام سنین مفرح و سرگرم‌کننده است. 

مونیخ کجاست؟ راهنمای سفر به مونیخ و تصویر یک اسب تنومند در حال حمل بشکه‌های نوشیدنی

خیابان‌های اصلی مونیخ برای خرید

Neuhauserstrasse – خیابان نُی هاْوزه با تلفظ کامل نُی هاوزه اِشتغاسه (پسوند strasse به معنی خیابان) یکی از شریان های اصلی به سمت مرکز تاریخی شهر و یکی از جالب‌ترین خیابان‌های مونیخ برای پیاده روی است. اینجا تا چشم کار می‌کند فروشگاه‌های بزرگ و بین‌المللی پیدا می‌شود.

Kaufingerstrasse – خیابان کافینگر یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های مونیخ و یکی دیگر از مراکز خرید اصلی شهر است.

Theatinerstrasse – راستهٔ بین دو Marienplatz و Odeonsplatz را به نام خیابان تئاتر می‌شناسند و کلی از فروشگاه‌های لوکس لباس و عطرفروشی‌های معروف شهر در این خیابان جا خوش کرده‌اند. 

Maximilianstrasse – خیابان ماکسیمیلیان بیشتر از اینکه یک خیابان عادی باشد، یک موزهٔ تاریخی تمام عیار است و به هر گوشه‌ای که نگاه می‌کنیم، جلوه‌ای از دوره‌ها و سبک‌های معماری مختلف جلب توجه می‌کند. بسیاری از بوتیک‌های خیلی خاص و لباس‌فروشی‌های مشهور شهر در این خیابان هستند.

Leopoldstrasse – خیابان لئوپُلد هم از آن جاهاییست که نباید در سفر به مونیخ از قلم انداخت. اینجا بیشمار سوژه و سوراخ و سنبه برای کنجکاوی وجود دارد و خیابان‌های فرعی و فروشگاه‌ها و کافه‌های ریز و درشتش، اتمسفر جالبی پدید آورده‌اند. 

بازارهای معروف مونیخ

Viktualienmarkt – ویکتوآلییَن مارکْتْ، بازار تاریخی مونیخ است و قدمتش به ۱۸۰۷ برمی‌گردد. این بازار بهترین جای مونیخ برای خرید غذا و تأمین محصولات کشاورزی و دامداری تازه و کالاهای محلی است. از انواع گل، میوه و ادویه، ماهی، ادویه و گوشت گرفته تا انواع و اقسام چای، از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در این بازار پیدا می‌شود. 

Flohmarkt Olympiapark و Flohmarkt Daglfing – اینجا بهترین بازار مونیخ برای یک خرید مقرون به صرفه است و به درد کسانی می‌خورد که مهارت بالایی در چانه زدن دارند. از لباس‌های عجیب گرفته تا مبل عتیقه و کلکسیون‌های قدیمی، این دو بازار برای خرید سوغاتی و جمع آوری اشیای نادر ایده‌آل است. 

Marienplatz – بازارهای معروف کریسمس یکی از بهترین مکان‌ها برای خرید در مونیخ هستند و مارییِن‌پلاتز مرکز برپایی آنهاست. یک بازار سنتی و قرن چهاردهمی که بسیار بزرگ و همیشه شلوغ و پر از خوراکی‌های خوشمزه است. اما حالا که صحبت از خوراکی شد، ببینیم در کجای مونیخ غذا بخوریم و اصلا در این شهر، چه چیزی برای خوردن پیدا می‌شود؟

مونیخ کجاست؟ راهنمای سفر به مونیخ و تصویر مردم در حال خرید کریسمس

خوراکی‌های مرسوم مونیخ

مونیخی‌ها و مردم باواریا به طور کل مردم خوش‌‌خوراکی هستند، اما سه آیتم اساسی یعنی پرتزل (Pretzel – یک نان ترد و پیچ در پیچ)، سوسیس مخصوص آلمان یا Wurst و نوشیدنی‌ سنتی و الکلی آلمان، در رأس عادات غذایی‌شان قرار دارد. 

Kartoffelsalat – سالاد سیب زمینی یا کارتوفل پای ثابت سفرهٔ آلمانی‌ها و چیزی در مایه‌های سالاد الویهٔ خودمان است. این سالاد یک غذای کامل است و به صورت گرم یا سرد سرو شده و بسته به طبع و سلیقه، با سس مایونز و بیکن، سرکه، خردل و یا پیاز مزه دار می‌شود. 

Kartoffelknödel – کوفته سیب‌زمینی یا کوفته‌های گندمی (Semmelknödel) هم جزو غذاهای خوشمزه و محبوب آلمان هستند و تقریباً با هر سلیقه‌ای جفت و جورند. 

Dampfnudeln – دامپ‌فْنودن در مایه‌های پیراشکی، منتها از نوع بخارپز و بدون روغن است که داخلش گوشت یا محتویات دیگر می‌ریزند و با انواع سس به عنوان غذای اصلی سرو می‌کنند. 

Leberkäse – لیبرکِیْزه غذای گوشتی مورد علاقهٔ آلمانی‌هاست. این غذا می‌تواند دل و جگر هم داشته باشد و یا به طور سنتی از گوشت چرخ کرده گاو یا خوک و به صورت سوسیس درست شده باشد.

Wurst – وورست هم یکی از عناصر ثابت در سفرهٔ مردم باواریاست و در کل آلمانی‌ها از هر آنچه که دوست دارند سوسیس می‌سازند. فرقی‌ ندارد که گوشت خوک و سوسیس سفید باشد و یا شاه‌ماهی محبوبشان Matjes که با سرکه و زیتون و غوره مزه‌دار شده است. 

Obatzda – اوباتزدا اسم یکی از غذاهای آسان و محبوب باواریاست که از پنیر و فلفل و سیر و پیاز درست شده است. 

Sauerbraten – سائووِر براتن، یک گوشت‌ مزه‌دار شده و متمایل به ترش است که جزو غذاهای ملی آلمان به شمار می‌رود. 

Schweinsbraten – اشواینز براتن با گوشت خوک و کلم ترش سرو می شود. 

Tellerfleisch – تلرفلایش غذایی بین آبگوشت و تاس‌کباب با نسخهٔ آلمانی است که همراه با سس سیب و ترب کوهی سرو می‌شود.

رستوران‌های معروف مونیخ 

غذاهایی که معرفی کردیم، تنها تعداد انگشت‌شماری از خوراک‌های مرسوم آلمان بودند. اما این غذاها را کجا امتحان کنیم و کدام یک از کافه‌ها و رستوران‌های بیشمار مونیخ، به گردشگران توصیه می‌شوند؟ یکی از این رستوران‌ها Ratskeller است که با فضای بزرگ و منوی مفصلش حسابی معروف است و تقریباً بهترین غذاها و نوشیدنی‌های اصیل باواریا را سرو می‌کند. 

رستوران Weisses Bräuhaus هم بیش از اینکه پاتوق توریست‌ها باشد، محل رفت و آمد خود مونیخی‌هاست و اهالی شهر خوب می‌دانند غذا و نوشیدنی مرغوب در کجا سرو می‌شود. فقط حواسمان باشد که اگر به دلایل اعتقادی یا مزاجی، اهل امتحان کردن برخی از گوشت‌ها نیستیم، غذاهای سنتی آلمان به شدت خوک‌محورند و بهتر است که پیش از سفارش، حواسمان به این مسئله باشد. 

Dellmayr Delicatessen هم کافه و هم رستوران است و علاوه بر سرو انواع غذاهای سنتی و معاصر، برند قهوه و چایی مخصوص خودش را هم دارد. Luitpold هم یکی از کافه‌ها و نانوایی‌های معروف شهر است که اگر عاشق نان‌های داغ و ترد و تازه از تنور درآمده باشید، باید حتماً سری به اینجا بزنید. 

جاذبه‌ها و تفریحات محبوب در مونیخ

مونیخ از دیرباز جزو محبوب‌ترین مقاصد توریستی آلمانی بوده‌ و در واقع بعد از برلین، توریستی‌ترین شهر آلمان به شمار می‌آمده. معماری عجیب و متنوع شهر و تعدد ساختمان‌های تاریخی، مونیخ را از سایر شهرهای آلمان متمایز کرده و انگیزهٔ سفر به مونیخ برای بسیاری از گردشگران و اروپا نوردان تأثیرگذار بوده. در این قسمت به اختصار به معرفی تعدادی از جاذبه‌های گردشگری مونیخ می‌پردازیم و توضیحات مفصل را به مطلب دیگری واگذار می‌کنیم. 

هافگارتن 

هافگارتن، باغی زیبا و قرن هفدهمیست که به سبک معماری باغ‌های رنسانسی در ایتالیا ساخته شده است. این باغ خوش‌منظره از صبح تا غروب به روی عموم باز و مکان ایده‌آلی برای قدم زدن یا استراحت و غذا خوردن در آلاچیق‌های میان باغ است. 

المپیا پارک 

ماجرای شکل‌گیری این پارک بزرگ و درندشت به بازی‌های المپیک ۱۹۷۲ به میزبانی مونیخ برمی‌گردد. و کلاً یکی از ترفندهای شهر مونیخ برای درآمدزایی و جذب گردشگر، تبدیل سالن‌های المپیک به فضاهای جالب و سرگرم‌کننده است. پارک المپیک هم پاتوق مناسبی برای شرکت‌ در جشنواره‌ها، ورزش و پیاده روی و یا قایق‌سواری در دریاچه است. 

مونیخ کجاست؟ راهنمای سفر به مونیخ و نمایی از المپیا پارک مونیخ

موزهٔ مدرن پیناکُتِک

مونیخ از موزه‌ها و مراکز فرهنگی و هنری متعددی برخوردار بوده و یکی از جذاب‌ترینشان Pinakothek der Moderne است. این موزه تعدادی از بهترین آثار معاصر آلمان و اروپا و بزرگانی مثل مثل پیکاسو و سالوادور دالی را در خود جای داده و ساختمانش هم با ظاهری عجیب و منحصربفرد ساخته شده است. 

کلیسای پیتر مقدس 

کلیسای سنت پیتر یا Peterskirche یکی از زیباترین کلیساهای کاتولیک اروپاست، در قلب مونیخ واقع شده است. قدیمی‌ترین کلیسای شهر که ساختش به قرن دوازدهم برمی‌گردد، تا به امروز چندباری دچار آسیب و آتش‌سوزی شده اما همچنان سرپا مانده و زیبایی قرون وسطایی خودش را حفظ کرده است. اگر زحمت بالا رفتن از پلکان ۳۰۰ تایی منارهٔ کلیسا را به جان بخرید، یکی از شگفت‌انگیزترین مناظر شهر را به چشم خواهید دید. 

فستیوال اکتبر 

اُکتبرفِست بزرگترین فستیوال نوشیدنی جهان و یکی از جاذبه‌های گردشگری مونیخ است. البته مشابه این فستیوال در سرتاسر جهان برگزار می‌شود اما اصل ماجرا از آلمان و شهر مونیخ آغاز شده و قدمتش به بیش از دویست سال پیش یعنی ۱۸۱۰ برمی‌گردد. اکتبرفست در تمام این مدت تنها ۲۴ بار لغو شده که به دلایل مختلفی نظیر جنگ، بیماری و یا تورم – در دوران رکود و قحطی پس از جنگ جهانی اول در آلمان – بوده است. 

مونیخ کجاست؟ راهنمای سفر به مونیخ و نمایی از ساختمان مشهور شهر

رفت و آمد در مونیخ

به لطف نزدیکی بسیاری از جاذبه‌های گردشگری شهر، پیاده‌روی یکی از بهترین راه‌های رفت و آمد در مونیخ است.  اما غیر از این می‌توانیم روی سیستم حمل و نقل عالی شهر که از قطارهای روزمینی و زیرزمین و تاکسی و اتوبوس تشکیل شده حساب باز کنیم. قطارهای زیرزمینی یا همان متروی مونیخ به اسم U-Bahn شناخته می‌شوند و سرتاسر شهر را با ۱۰۰ ایستگاه به هم متصل کرده‌اند و از ۴ صبح تا ۱ بعد از نیمه شب کار می‌کنند. 

خط راه آهن شهری یا S-Bahn‌ هم با هشت خط و ۱۵۰ ایستگاه، تمام مناطق داخل و حومه مونیخ را به هم وصل می‌کند و اتوبوس‌های برقی یا ترامواها هم همه‌ جای شهر در دسترسند و از ۴:۴۵ صبح تا ۱:۳۰ شب قابل استفاده هستند. خطوط اتوبوسرانی مونیخ از ۵ صبح تا ۱ بعد از نصف شب کار می‌کنند و برای شب‌زنده‌داران، یک سری خطوط اتوبوس شبانه هم وجود دارد که مسافران را در ساعات بعد از نیمه‌شب، از هزینه‌های گران تاکسی و اوبر نجات می‌دهند. 

امیدواریم که اطلاعات و مطالب ذکر شده هر چند مختصر، تا حدودی مفید بوده باشند. در انتها اگر در خصوص مهاجرت به آلمان، یا ادامهٔ تحصیل و یا دریافت ویزای شنگن، هرگونه سوال یا نیازی به مشاوره داشتید، کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی نیلگام سفر، تنها یک کلیک و یک اشاره با شما فاصله دارند. 

منبع این مطلب

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Leave a Comment