معرفی دانشگاه کلگری کانادا

معرفی دانشگاه کلگری کانادا

 • نویسنده: نریمان پارسا
 • دانشگاه های کانادا

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

سوالات متداول معرفی دانشگاه کلگری کانادا

دانشگاه کلگری که با نام‌های اختصاری U of C یا UCalgary نیز شناخته شده، یک دانشگاه عمومی تحقیقاتی بسیار معتبر و با رنکینگ بالا واقع در شهر کلگری استان آلبرتا می‌باشد. این دانشگاه ابتدا یکی از شعبه‌های دانشگاه‌ آلبرتا بوده تا آنکه در سال 1966 فعالیت خود را به عنوان یک دانشگاه مستقل آغاز نمود. دانشگاه کلگری تقریبا همه ساله جزء 10 دانشگاه برتر کانادا و همچنین جزء 200 الی 250 دانشگاه برتر در کل دنیا از نظر رتبه قرار داشته است. این دانشگاه دارای تقریبا 32 هزار دانشجوی تمام وقت و پاره وقت بوده که از این رقم نزدیک به 26 هزار نفر در مقطع لیسانس در حال تحصیل هستند. این دانشگاه از 14 دانشکده و بیش از 85 موسسه و مرکز تحقیقاتی تشکیل شده است. پردیس اصلی دانشگاه با مساحتی تقریبا 200 هکتار در بخش شمالی شهر واقع گردیده که اکثر مراکز پژوهشی و دپارتمان‌های اصلی دانشگاه در این پردیس واقع بوده و همچنین دانشگاه 6 پردیس دیگر و کوچکتر نیز در بخش‌های مختلف شهر کلگری دارد. با توجه به جایگاه ویژه دانشگاه کلگری باید گفت که این دانشگاه یکی از بهترین گزینه‌ها برای ادامه تحصیل در کانادا می‌باشد. برای اطلاع کامل از شرایط تحصیل در دانشگاه کلگری و مشخصات آن با مقاله دیگری از وبلاگ ادب ویزا همراه باشید.

مشخصات دانشگاه کلگری

مشخصات دانشگاه کلگری

سال تاسیس دانشگاه


1966 (فعال از 1944 به عنوان شعبه دانشگاه آلبرتا)
شهر و استان


شهر کلگری، استان آلبرتا
نوع دانشگاه


دولتی و عمومی
تعداد کل دانشجویان


32 هزار نفر
تعداد دانشجویان بین‌المللی


بیش از 3000 نفر (10 درصد)
نرخ پذیرش


15 درصد
تعداد پردیس و دانشکده


6 پردیس، 14 دانشکده
مساحت


200 هکتار (پردیس اصلی)
نسبت دانشجویان مرد به زن


46 به 54 از هر 100 نفر
مقاطع تحصیلی


کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا
درصد دانشجویان مقطع کارشناسی


81 درصد
مدیر دانشگاه


اد مک‌کوالی
آدرس دانشگاه


Calgary, Alberta, Canada
سایت دانشگاه


www.ucalgary.ca 

تاریخچه دانشگاه کلگری

تاریخچه دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری در سال 1966 تاسیس شد، اما ریشه‌های آن به بیش از نیم قرن قبل و در طی تاسیس مدرسه‌ایی عمومی در کلگری در سال 1905 باز می گردد. موسسه آموزشی کلگری در سال 1945 توسط دانشکده آموزش دانشگاه آلبرتا جذب دانشگاه مذکور شد و به عنوان بخشی از پردیس این دانشگاه و شعبه آن در شهر کلگری، فعالیت کرد. “کمیته دانشگاه کلگری” که از جناح غربی مؤسسه فناوری و هنر استانی فعالیت داشت، در سال 1946 تشکیل شد تا برای استقلال این بخش به عنوان یک موسسه آموزشی و دانشگاه مستقل تلاش و رایزنی نماید.

در ماه می سال 1965، دانشگاه آلبرتا به عنوان پردیسی از دانشگاه آلبرتا استقلال علمی و مالی پیدا نمود. در سال بعد و در آوریل 1966، با تصویب قانون دانشگاه‌ها توسط مجلس قانونگذاری آلبرتا، این موسسه به طور رسمی به عنوان یک دانشگاه مستقل تلقی گردید. این دانشگاه بر اساس دانشگاه‌های دولتی آمریکا (و همچنین مشابه دانشگاه آلبرتا) با تأکید بر کارهای ترویجی و تحقیقات کاربردی الگوبرداری شد. همچنین این شیوه مدیریت و برنامه‌ریزی آموزش بر اساس قانون استانی دانشگاه تورنتو در سال 1906 نیز الگوبرداری شد که یک سیستم دو مجلسی از دولت دانشگاه متشکل از یک مجلس سنا (هیئت علمی)، مسئول سیاست های دانشگاهی، و یک هیئت حاکمه (شهروندان) که کنترل انحصاری بر سیاست های مالی را اعمال می‌کرد، ایجاد نمود.

پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه کلگری

پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه کلگری

پردیس‌ها

دانشگاه کلگری که گزینه افراد زیادی برای مهاجرت به کانادا در راستای تحصیل بوده، در کل دارای 6 پردیس اصلی بوده که یکی از پردیس‌های آن در شهر دوحه کشور قطر می‌باشد. 6 پردیس اصلی دانشگاه کلگری عبارتند از:

پردیس اصلی

محوطه پردیس اصلی دانشگاه در شمال غربی و در فاصله 10 کیلومتری از مرکز شهر زیبای کلگری و درست در جنوب محله وارسیتی قرار دارد. پردیس دانشگاه کلگری 213 هکتار یا همان 2.13 کیلومتر مربع فضا داشته که در دل منطقه‌ی بزرگتری از مرکز تجاری شهر کلگری محدود شده است. معماری ساختمان‌های این پردیس با ترکیبی از سبک بناهای بروتالیست و پست ‌مدرن در سراسر محوطه دانشگاه تعریف می‌شود که در طی سال‌های 2016 و همچنین سال 2017 بخش‌هایی از بناهای این دانشگاه مورد بازسازی و ترمیم‌های لازم قرار گرفته‌اند. پردیس اصلی دانشگاه کلگری به سیستم قطار C-Train کلگری در ایستگاه دانشگاه متصل است. از جمله ویژگی‌های بارز دیگر این پردیس، زیبایی محوطه و فضای آزاد آن می‌باشد.

پردیس غرب

در سال 1995، استان آلبرتا زمین بزرگی را در غرب پردیس اصلی به دانشگاه کلگری با این منطق که در آینده برای پیشبرد ماموریت، چشم‌انداز، ارزش‌ها و اولویت‌های دانشگاه مورد استفاده قرار خواهد گرفت، اختصاص داد. این زمین و در واقع پردیس مشرف به دره رودخانه Bow است و در 80 هکتار در شرق مسیر شاگاناپی و بین خیابان 16 بزرگراه ترانس کانادا و خیابان 32 N.W قرار دارد. این پردیس در مجاورت و نزدیکی  پردیس اصلی دانشگاه کلگری قرار دارد و میزبان بیمارستان کودکان آلبرتا و مرکز رشد کودکان نیز می‌باشد. با افزایش اخیر بودجه سالانه، دانشگاه کلگری برنامه توسعه‌ای را برای استفاده بهتر از فضای باقی مانده در این پردیس آغاز کرده است.

پردیس علوم پزشکی

شورای تصمیم‌گیری دانشگاه کلگری در اواخر دهه 1960 تصمیم گرفت که یک دانشکده پزشکی را راه اندازی نماید که در این راستا ساختمانی مجهز و بسیار نزدیک به اهداف در نظر گرفته شده تحت عنوان ساختمان علوم بهداشت تاسیس گردید که این ساختمان در سال 1972 افتتاح شد. ساختمان علوم بهداشت سایتی را با مرکز پزشکی “فوت هیلز” نیز به اشتراک گذاشت. پردیس علوم پزشکی دانشگاه کلگری در فاصله‌ای نزدیک از ضلع جنوب پردیس اصلی دانشگاه قرار دارد. این پردیس به عنوان پردیس علوم بهداشتی شناخته شده و به سرعت مجهز به ابزار و تکنولوژی‌های روز پیرامون پزشکی گردیده است.

پردیس مرکز شهر

در سپتامبر سال 2010، دانشگاه کلگری پردیس جدیدی را افتتاح کرده که در مرکز شهر کلگری و واقع در خیابان هشتم و و هشتم جنوب غربی واقع می‌باشد. این ساختمان دارای کلاس‌هایی از جمله آموزش‌های تداومی، انرژی و محیط زیست و همچنین کلاس‌های ارائه شده توسط دانشکده بازرگانی هاسکاین و مدرسه سیاست عمومی در کلگری می‌باشد. پردیس مرکزی دانشگاه کلگری همچنین دارای دفاتر اداری برای بخش توسعه و مشارکت فارغ التحصیلان، دفتر اصلی انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه کلگری و یک مرکز کنفرانس مجهز نیز می‌باشد. با این حال، از ابتدای سال 2020، اکثر این پرسنل به پردیس اصلی منتقل شدند. دانشگاه آلبرتا در حال حاضر برنامه کارشناسی ارشد فیزیوتراپی خود را در این ساختمان برگزار می‌کند.

پردیس اسپای هیل

دانشگاه کلگری پردیس دیگری را در گوشه شمال غربی شهر کلگری و در خیابان 85 N.W نیز داراست. این محوطه، دانشکده دامپزشکی جدید این دانشگاه و همچنین یک کتابخانه مجهز با تراکم بالای تعداد کتب فیزیکی و الکترونیکی را شامل می‌باشد.

پردیس قطر

در سال 2007، دانشگاه کلگری یک پردیسی را در شهر دوحه کشور قطر نیز افتتاح نمود. پردیس دانشگاه کلگری در قطر (با عنوان اختصاری UCQ) در حال حاضر صرفا بر آموزش پرستاری تمرکز دارد و در واقع شعبه‌ی دیگری از دانشکده پرستاری این دانشگاه در قطر می‌باشد. پردیس دانشگاه کلگری در قطر یک دوره تحصیلی بسیار معتبر، انعطاف پذیر و نوآورانه را برای پرستاری ارائه می‌دهد تا دانشجویان را برای فرصت‌ها و چالش های یک حرفه پرستاری با ارزش آماده کند. در طول آموزش در این پردیس، برای دانشجویان یک پایه نظری و تجربه بالینی تحت نظارت در انواع علوم و شاخه‌های پرستاری ارائه می‌شود. همچنین پردیس دانشگاه کلگری در قطر، یک برنامه دیپلم پرستاری را نیز ارائه می‌دهد.

دانشکده‌ها

دانشگاه کلگری در کل دارای 14 دانشکده اصلی بوده که عبارتند از:

 • دانشکده هنر
 • دانشکده پزشکی کامین
 • دانشکده معماری، برنامه ریزی و منظر
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی
 • دانشکده بازرگانی هاسکاین
 • دانشکده حرکت شناسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده پرستاری (واقع در قطر)
 • دانشکده مهندسی شولیچ
 • دانشکده علوم
 • دانشکده مددکاری اجتماعی
 • دانشکده دامپزشکی
 • مدرسه آموزش ورکلوند

رتبه و اعتبار دانشگاه کلگری در کانادا و جهان

رتبه و اعتبار دانشگاه کلگری در کانادا و جهان

همانطور که پیش‌تر نیز ذکر گردید، دانشگاه کلگری تقریبا در هر سال جزء 10 دانشگاه برتر کانادا و همچنین جزء 200 الی 250 (یا نهایت 300) دانشگاه برتر در کل دنیا از نظر رتبه قرار داشته که یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌باشد. حال در این بخش چندی از رتبه‌ بندی‌های مشهور اختصاص داده شده به این دانشگاه را بررسی خواهیم نمود:

عنوان


رتبه جهانی
رتبه بندی شانگهای


150 تا 200
رتبه بندی کیو اس QS


235
رتبه بندی THE


201 – 250
رتبه بندی US News


169 

خوابگاه و شرایط اسکان در دانشگاه کلگری

خوابگاه و شرایط اسکان در دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری خوشبختانه خوابگاه دانشجویی و خدمات مربوطه به آن را نیز برای دانشجویان و به ویژه دانشجویان بین‌المللی که یکی از دغدغه‌های اصلی آنان است ارائه می‌دهد. این دانشگاه طیف گسترده‌ای از اقامتگاه‌ها را در خود محوطه و پردیس‌های دانشگاه ارائه می‎دهد که این تنوع در امکانات و خدمات درخواستی و در نتیجه قیمت‌ها منظور خواهد شد. بخش قابل توجهی از دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه کلگری، حضور در خوابگاه‌های این دانشگاه را به عنوان گزینه‌ی اسکان انتخاب می‌کنند. در هر سال تحصیلی تقریبا نزدیک به 5 هزار نفر دانشجو در محل اقامت و خوابگاه‌های در نظر گرفته شده در این دانشگاه سکونت دارند. ساختمان‌های اصلی اقامتگاهی این دانشگاه عبارتند از:

 • راندل هال و سالن کاناناسکیس: این بخش در اوایل دهه 1960 و زمانی که دانشگاه به پردیس فعلی خود منتقل گردید، ساخته شد. این ساختمان بیشتر دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد را در خود جای داده است.
 • ساختمان گلسیر (یخچال طبیعی) و سالن المپوس: قبل از المپیک زمستانی در سال 1988، این ساختمان تحت عنوان دهکده المپیک ورزشکاران بنا گردید. این‌ سالن‌ها در حال حاضر به عنوان محل سکونت برای دانشجویان سال بالاتر (ارشد و دکتری) خدمات ارائه می‌دهند.
 • سالن سامنوسکا: این ساختمان در سال 2011 و برای دانش آموزان سال دوم افتتاح شد. سوئیت‌های دو و سه خوابه در این ساختمان به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا اطمینان حاصل شود که دانش آموزان محل اقامتی راحت و با امکانات خوبی را در حالت فضای مشترک تجربه می‌کنند، همچنین این بخش اقامتی دانشگاه کلگری، در صورت درخواست و البته هزینه‌ی بالاتر می‌تواند برای هر دانشجو یک اتاق خصوصی نیز ارائه دهد.
 • سالن Aurora: این ساختمان در سال 2015 برای دانش‌آموزان در مقاطع تحصیلی بالاتر افتتاح شد و جایگزین سالن‌های تخریب شده Norquay، Brewster و Castle گردید.
 • سالن کراوزنست: این محل اقامت نیز در سال 2015 و بیشتر برای دانشجویان مشغول به تحصیلات تکمیلی در مقاطع بالاتر از کارشناسی نیز بنا گردیده است.
 • هتل آلما: این هتل که برای خود دانشگاه بوده، دارای 96 اتاق و سوئیت به همراه امکانات رفاهی برای مهمانان آن است.

شرایط پذیرش در دانشگاه کلگری

شرایط پذیرش در دانشگاه کلگری

   برای مقطع کارشناسی:

 • ارائه مدرک دیپلم 12 ساله با ریز نمرات خوب و قابل قبول؛ معدل پیشنهادی بالای 14 برای رشته‌های به غیر از پزشکی
 • ارائه مدرک زبان آیلتس 7 (یا در کمترین حالت 6.5) یا معادل آن برای دیگر مدارک معتبر زبان انگلیسی / ارائه مدرک زبان آیلتس 8 به بالا برای رشته‌های آموزش و پرورش
 • ارائه مدارک بدیهی مانند مدارک هویتی، تمکن مالی، انگیزه‌نامه، Cover Letter و…

   برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری:

 • ارائه مدرک مقطع تحصیلی ماقبل با معدل بالا؛ حداقل معدل پیشنهادی برای رشته‌های به غیر از پزشکی 15 می‌باشد.
 • ارائه مدرک زبان آیلتس 7 (یا در کمترین حالت 6.5) یا معادل آن برای دیگر مدارک معتبر زبان انگلیسی / ارائه مدرک زبان آیلتس 8 به بالا برای رشته‌های آموزش و پرورش
 • ارائه پایان نامه قوی از مقطع تحصیلی قبل، تسلیم کردن مدرک پروژه‌ها ، تحقیقات و…
 • ارائه توصیه نامه معتبر از حداقل 2 الی 3 استاد
 • ارائه دیگر مدارک بدیهی مانند مدارک هویتی، تمکن مالی، انگیزه‌نامه، Cover Letter و…

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه کلگری

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه کلگری

شهریه دانشگاه کلگری در حالی که برای دانشجویان بومی سالیانه کمتر از 6 هزار دلار خواهد بود، برای دانشجویان بین‌المللی برای مقطع کارشناسی به طور متوسط 19 تا 26 هزار دلار در سال خواهد بود. همچنین شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکتری نیز سالانه چیزی در حدود بین 13 تا 21 هزار دلار خواهد بود. ضمن آنکه باید این مسئله را هم مطرح نمود که دانشگاه کلگری با وجود سختگیری‌های بالا برای پذیرش و همچنین نرخ پذیرش پایین نسبت به دیگر دانشگاه‌ها (با نرخ پذیرش 15 درصد به طور متوسط) برای دانشجویان دارای صلاحیت‌های علمی لازم از جمله دانشجویان بین‌المللی و متقاضیان ایرانی، بورسیه‌های متعددی را در نظر گرفته است.

منبع این مطلب

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Leave a Comment