مرمت گنبد مسجد امام (ره) اصفهان به ایستگاه پایانی رسید


مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از اتمام عملیات مرمت ۱۱ ساله گنبد عظیم مسجد تاریخ امام (ره) اصفهان هم‌زمان با هفته میراث فرهنگی خبر داد.

طبق گفته علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان عملیات مرمت ۱۱ ساله گنبد عظیم مسجد تاریخ امام (ره) (جامع عباسی) اصفهان هم‌زمان با هفته میراث فرهنگی به اتمام می‌رسد. وی در این رابطه چنین گفت:

گنبد مسجد تاریخی امام (ره) اصفهان با کاربرد بیش از ۵۰۰ هزار قطعه کاشی به‌عنوان بزرگ‌ترین گنبد کاشی‌کاری از مساجد تاریخی جهان شناخته می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان ادامه داد:

در اواخر سال ۱۳۸۹ با نصب داربست روی گنبد مشاهده شد که در بخش جنوب شرق گنبد به‌دلیل اینکه بیش از سایر بخش‌های گنبد در معرض آفتاب و عوارض جوی است، لایه‌های زیرین و تزیینات کاشی‌کاری گنبد دچار آسیب جدی شده است. روی همین اصل با توجه به اینکه این بخش از گنبد در عملیات دهه ۸۰ خورشیدی مرمت‌ شده بود، عملیات مرمت با تجهیزات کارگاه و انتخاب پیمانکار متناسب با این گنبد آغاز شد.

او افزود:

این گنبد عظیم از ۱۶ ترک تشکیل‌شده و ارتفاع بدنه اصلی گنبد از کمربند تابش فوقانی گنبد بیش از ۳۷ متر است، لذا با بررسی‌های به‌عمل‌آمده در حین عملیات مرمت، مشخص شد سایر ترک‌های گنبد نیز نیاز به مرمت دارد، لذا پس از اتمام عملیات ترک‌های آسیب‌دیده و مرمت کامل لایه‌های زیرین گنبد، کار مرمت سایر ترک‌ها نیز در دستور کار قرار گرفت.

ایزدی تصریح کرد:

با تأمین اعتبار لازم، تمامی ترک‌ها، لایه‌های زیرین و تزیینات کاشی‌کاری گنبد با بیش از ۵۰۰ هزار قطعه کاشی به‌طور کامل مرمت شد و با پایان مرمت ترک شانزدهم، عملیات مرمت این گنبد پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه به‌صورت مجازی و با دستور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با حضور قائم‌مقام وزیر و معاونت میراث فرهنگی کشور رسما به پایان رسید و عملیات جمع‌آوری داربست‌های گنبد پس از ۱۱ سال بعد از پاک‌سازی کامل گنبد به‌زودی آغاز می‌شود.منبع سایت کجارو

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

پیام بگذارید