مدرک زبان CLB و معادل آن با مدرک آیلتس

راه های دریافت مدرک زبان CLB با نمره بالا 

حالا که طرز تبدیل نمرهٔ آیلتس به CLB را یاد گرفتیم، باید به یک سوال مهمتر و کلید‌ی تر برسیم که می‌تواند به تنهایی سوژهٔ یک مطلب جداگانه باشد. اما برای خالی نبودن عریضه، بد نیست که یک اشارت ریزی به آن داشته باشیم. و سوال مورد نظر اینست که چطور می‌شود نمرهٔ آیلتس یا CLB را تا جای ممکن بالا ببریم؟

یکی از بهترین راهکارهای ممکن اینست که فرمت امتحان را بارها مطالعه کنید. یعنی با آگاهی از بخش‌های مختلف و انواع سؤالات و حالت‌های ممکن، هیچ جایی برای غافلگیری و دستپاچگی باقی نگذاشته و وقتی در جلسهٔ امتحان هستید، تا جای ممکن احساس آشنایی و آسودگی خاطر داشته باشید. 

مورد بعدی که دقیقاً تقویت‌کننده و در راستای راهکار قبلیست، شرکت در آزمون‌های آزمایشی و زمان‌بندی شده است. و باید روی عبارت زمانبندی، تأکید مضاعفی داشته باشیم. چون اگر در آزمون آزمایشی یکی از موسسات معتبر یا آزمون‌های آنلاین شرکت کنیم، به طور اتوماتیک با شرایط واقعی امتحان مواجه هستیم. اما اگر با داشتن نمونه‌ای از سوالات و با سرعت دلبخواه خودمان پیش برویم، بخش بزرگی از تأثیرگذاری آزمون را از دست داده‌ایم. 

مورد دیگر اینکه تا جای ممکن به زبان انگلیسی گوش بدهیم و عادت کنیم با استفاده از این زبان فکر کنیم. از بمباران کردن خودمان با موسیقی و رادیو و پادکست و تلویزیون و فیلم و سریال به زبان اصلی و بدون زیرنویس فارسی گرفته تا مکالمهٔ تمرینی با دوستان، لازم است که دایره لغاتمان را برای مقابله با موضوعات احتمالی گسترش بدهیم و مهارت‌هایی که در کلاس‌های زبان یا کتاب‌ها آموخته‌ایم، آچارکشی و روانکاری نماییم. 

مدرک زبان CLB و میزان تسلط به انگلیسی

خود آزمون CLB تسلط به زبان انگلیسی را در چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و مکالمه ارزیابی می‌کند و فرمتی  شبیه به آیلتس دارد. بر همین اساس آزمون آیلتس معادل ایده‌آلی برای CLB‌ محسوب می‌شود. اما ببینیم که شرکت‌کنندگان آیلتس یا CLB به طور کلی در چه سطوحی دسته‌بندی می‌شوند، و چه کسانی در دستهٔ مبتدی، چه کسانی در سطح متوسط و چه کسانی در ردهٔ حرفه‌ای و یا خبره قرار می‌گیرند. 

سطح مبتدی یا Stage I

نمرهٔ CLB یک فرد مبتدی در زبان انگلیسی، معمولاً در بازهٔ ۱ تا ۴ قرار می‌گیرد. چنین فردی می‌تواند در تعاملات روزمره، منظورش را بدون دردسر برساند، یک سوال نه چندان پیچیده را درک کند،‌ تابلوها و علائم را بخواند و با دیگران در حد جملات کوتاه، مراوده داشته باشد. 

سطح متوسط یا Stage II

کسی که در دستهٔ متوسط طبقه‌بندی می‌شود، احتمالاً در مقیاس CLB نمره‌ای بین ۵ تا ۸ را کسب کرده است. افرادی که می‌توانند مکالمات و متون پیچیده را به راحتی متوجه شوند و منظورشان را به روشی نیمه پیچیده بیان کنند، به احتمال زیاد در این دسته قرار می‌گیرند. 

سطح پیشرفته یا Stage III

چنین فردی دارای تسلط کامل در زبان انگلیسی بوده و به احتمال زیاد امتیاز ۹ تا ۱۲ یعنی بهترین امتیاز ممکن را بدست آورده است. در این سطح، از فرد انتظار می‌رود که انواع و اقسام مکالمات انگلیسی را به سادگی درک کند، و از آن طرف در بحث‌های سنگین شرکت کرده و منظورش را، هرچقدر هم که پیچیده باشد، به شکلی مسلط و روان، و با استفادهٔ از کلمات و عبارات مرسوم انتقال دهد.

مقایسه CLB و IELTS در یک نگاه 

  • CLB یک سیستم معادلسازی و تعیین سطح برای طرح‌های مهاجرتی و کاربردها و مشاغل مختلف در کاناداست، در حالیکه IELTS یک آزمون جداگانه و بین‌المللی محسوب می‌شود. 
  • سیستم امتیازات CLB از ۱ تا ۱۲ تعیین شده در حالی که نمرهٔ آیلتس از صفر تا ۹ است. 
  • مدرک زبان CLB تنها در کشور کانادا مورد استفاده قرار می‌گیرد در حالیکه آیلتس تقریباً در تمام کشورهای انگلیسی‌زبان مورد قبول است. 

مدرک زبان CLB و تصویری از شهر تورنتو از دوردست

سوالات رایج در مورد مدرک زبان CLB و آیلتس

آیا برای مهاجرت به کانادا باید در آزمون CLB شرکت کرد؟ 

CLB صرفا یک سیستم امتیازدهی و استاندارد ملی کانادا برای برآورد مهارت زبانی افراد بوده و آزمون جداگانه‌‌ای ندارد. یعنی هر شخصی می‌تواند نمرهٔ زبان خود را مثلاً در‌ آزمون آیلتس به CLB (طبق جدولی که در بالا ذکر شد) تبدیل کرده و از سطح زبانش بر اساس استانداردهای کانادا مطلع شود. 

آیا آزمون CLB از آزمون IELTS ساده‌تر است؟ 

همانطور که در سوال قبلی اشاره شد، CLB آزمون جداگانه‌ای محسوب نشده و فقط یک سیستم تعیین سطح و معادلسازی در مهارت زبان است. 

چه آزمون‌هایی به درد مهاجرت به کانادا می‌خورند؟ 

دو آزمون IELTS‌ و CELPIP برای زبان انگلیسی و دو آزمون TEF و TCF برای زبان فرانسه. 

برای واجد شرایط بودن در برنامه‌های استانی یا PNP چه نمرهٔ CLB لازم است؟ 

اکثر متقاضیان برنامه نامزدی استانی یا همان PNP که در طبقه‌بندی ملی مشاغل (NOC) در دو سطح C و D دسته‌بندی می‌شوند، باید از حداقل نمرهٔ‌ CLB 4 در هر یک از ۴ مهارت خواندن و نوشتن و شنیدن و گفتگو برخوردار باشند و مدارک لازم را در زمان اپلای ارائه دهند. 

برای شغل پرستاری چه نمره CLB لازم است؟ 

برای اطلاع از پیش‌نیاز انواع مشاغل و ارزیابی شرایط خود با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی نیلگام سفر تماس بگیرید.  

منبع این مطلب

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Leave a Comment