سیلیکون ولی کجاست | Silicon Valley و استارتاپ های موفق!

تکشاخ سیلیکون ولی چیست؟

شاید در  بحث استارتاپها، با اصطلاح یونیکورن Unicorn یا تکشاخ برخورد کرده باشیم. این عبارت به استارتاپ هایی اشاره دارد که ارزش آنها مرز یک میلیارد دلار را رد کرده باشد. کمپانی‌هایی مثل SpaceX، Epic Games، Canva، Ripple و OpenSea تنها نمونه‌هایی از این قبیل استارتاپ های موفقند که در یک فاصلهٔ زمانی کوتاه، از پیلهٔ کرم ابریشم و یک کمپانی بی‌نام و نشان، به یکی از تکشاخ‌های تأثیرگذار دنیا بدل شده‌اند. و استارتاپ هایی نظیر Chime، Clubhouse، Databricks، Discord، Figma و GitLab تکشاخ‌هایی هستند که کارشان را از سیلیکون ولی آغاز کرده‌اند. در ادامه به تعدادی از موفق‌ترین استارتاپ های سیلیکون ولی اشاره خواهیم کرد. در صورت تمایل به مطلب پردرآمدترین شرکت های جهان  مراجعه و با استارتاپهای دیروز و غول‌های امروز بیشتر آشنا شوید. 

استارتاپ های موفق Silicon Valley در بلاکچین

شنیدن عبارت بلاکچین، خواه ناخواه ما را یاد ارزهای دیجیتال و در رأس آنها بیت کوین می‌اندازد. اما حواسمان باشد که این فناوری به وادی رمزارزها محدود نبوده و از ده سال پیش تا به امروز، مسیر درازی آمده و پتانسیل‌های انکارناپذیرش را در زمینه‌های دیگری هم به رخ کشیده است. فناوری انقلابی و مدرنی که دستکاری داده‌ها را عملا غیر ممکن ساخته و راه حل‌های امنیتی را وارد سطح تازه‌ای کرده است و به شکلی گسترده مورد استقبال مؤسسات مالی و سرمایه‌گذاری قرار گرفته است. اما بلاکچین آمده تا تمام صنایع و به دنبالش جهانی را دگرگون کند و بیخود نیست که برخی از استارتاپهای فعال در این حوزه، جزو داغترین و موفقترین استارتاپ های سال ۲۰۲۲ محسوب می‌شوند. 

Ripe.io

 • موسس: راجا راماچاندران
 • مبلغ جذب سرمایه: ۲/۴ میلیون دلار
 • خدمات: بلاکچین و زنجیرهٔ تأمین کالا

Ripe.io با استفاده از فناوری‌های بلاکچین و اینترنت اشیا (IoT)، دست به ارتقای حوزه زنجیره تأمین و خرید مواد غذایی دست زده و آگاهی کاربران را در مورد کیفیت غذا، منشأ آن و بسیاری چیزهای دیگر بالا برده و امکان انتخاب‌های هوشمندانه و بهتر را برای مصرف‌کننده فراهم کرده است. البته این مزایا تنها شامل حال مصرف‌کنندگان نمی‌شود و حتی کشاورزان هم می‌توانند برای اتوماسیون فرآیندهای داخلی و تأمین نیازهای لحظه‌ای و فعلی بازار، از ابزارها و خدمات Rope.IO استفاده کنند. 

Wyre

 • بنیانگذاران: Ioannis Giannaros، مایکل دان‌وُرث و یوآنیس جیاناروس
 • مبلغ جذب سرمایه: ۶/۲ میلیون دلار
 • خدمات: بلاک‌چین و بانکداری

استارتاپ موفق وایر قصد دارد با بهره‌گیری از امکانات پیشرفته و ظرفیت‌های فناوری بلاکچین، صنعت بانکداری را به کلی دگرگون کند. این استارتاپ در سال ۲۰۱۳ تأسیس شده و جزو نخستین شرکت‌هایی بوده که امکان پرداخت‌های فرامرزی را با پایین‌ترین زمان و هزینهٔ ممکن فراهم کرده است. وایر موفق شده همان کاری را که برای بانک‌ها تا ۳ روز طول می‌کشد و حدود ۴ تا ۶ درصد مبلغ تراکنش هزینه و کمیسیون دارد، در کمتر از شش ساعت و با هزینه‌ای کمتر از ۱ درصد به انجام رساند.

Abra

 • بنیانگذار: بیل برهیت
 • مبلغ جذب سرمایه: نامشخص
 • خدمات: بلاکچین و ارزهای دیجیتال

اَبرا یک برنامه جامع و پرامکانات است که در آن امکان خرید و فروش ۳۰ ارز‌ دیجیتال و ۵۰ ارز فیات وجود دارد و هدف از تیم سازندهٔ این پلتفرم، دسترسی همگانی به یک سیستم مالی جهانی و آزاد است. این کسب و کار در سال ۲۰۱۴ توسط یک کارآفرین کارکشته و متخصص بانکداری الکترونیک به نام بیل برهیت تأسیس شده و قصد دارد نحوهٔ نقل و انتقال پول را در تمام دنیا دگرگون کند. 

سیلیکون ولی کجاست و تصویری از نمای ساختمانها و آسمانخراشها

استارتاپ های موفق Silicon Valley در حوزه مالی

امروزه فناوری‌های مالی یا به اصطلاح Fintech، بازار بسیار بزرگ و پرظرفیتی به حجم ۱۲۷ میلیارد دلار پیدا کرده‌اند. رقمی که به باور کارشناسان تا ۲۰۲۳ امکان دو برابر شدنش وجود دارد و دلیل این همه شتاب در رشد و توسعه بسیار ساده‌است. خدمات مالی از پرداخت‌های دیجیتال و خریدهای آنلاین و امور مالی شخصی گرفته تا معاملهٔ ارزهای دیجیتال، در زندگی‌ روزمرهٔ تمامی اهالی سیاره کاربرد دارند. 

اغلب شرکتهای فعال و استارتاپ های موفق این وادی از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند و از این طریق، علاوه بر مدیریت حجم عظیمی از اطلاعات، آسیب‌پذیری کاربران و امکان کلاهبرداری را به حداقل ممکن می‌رسانند. مسئله اینجاست که رخنه در پایگاه دادهٔ این قبیل کمپانی‌ها آرزوی بسیاری از هکرها و دزدهای قلمروی دیجیتال بوده و باعث شده که این شرکت‌ها، توجه ویژه‌ای به مسائل امنیتی و دفاع در برابر حملات سایبری داشته باشند.  

Sparkling Logic

 • بنیانگذاران: کارلُس سرانو مورالس، کَرُل آن ماتینیُن، داوُرین کوچان
 • مبلغ جذب سرمایه: نامشخص
 • خدمات: سنسورهای مصرف انرژی، قیمت گذاری هوشمند 

Sparkling Logic با استفاده از یادگیری ماشین، کسب و کارها را تحلیل کرده، در اخذ تصمیمات هوشمندانه به شرکت‌ها یاری می‌رساند، فرایند قیمت‌گذاری را براساس رفتار و تعاملات مشتریان بهینه می‌کند و علاوه بر خدمات مدیریت ریسک، مقاومت شرکت‌ها را در برابر کلاهبرداری‌های مالی افزایش می‌دهد. Sparkling Logic همچنین از اینترنت اشیا در صنعت انرژی و پرداخت قبوض استفاده کرده و یک سری حسگر‌ پیشرفته با قابلیت کنترل از راه دور تولید می‌کند. 

Securitize

 • بنیانگذاران: کارلوس دومینگو، جیمی فین، شی فینکلشتاین، تال الیاشیو
 • مبلغ جذب سرمایه: ۱۲/۸ میلیون دلار
 • خدمات: تولید ایجاد سهولت و امنیت در معاملهٔ اوراق بهادار

استارتاپ سِکیوریتایز، یک پلتفرم نرم‌افزاری است که با کمک آن صدور و مدیریت اوراق بهادار دیجیتال (توکن‌های امنیتی) مثل سود و بازپرداخت سهام به راحتی امکانپذیر می‌شود. به لطف پروتکل یکپارچه و مطمئن ایجاد شده توسط این کمپانی، امکان داد و ستد هماهنگ در کلیهٔ بازارهای معاملاتی به طور همزمان فراهم شده است است. Securitize یکی از پیشگامان و بنیانگذاران تبدیل اوراق بهادار به توکن‌های دیجیتالی است.

Charlie Finance

 • بنیانگذاران: ایلیان گئورگیف، ایوو پاراشکوف، رابرت لودمن
 • مبلغ جذب سرمایه: ۹ میلیون دلار
 • خدمات: مدیریت مالی شخصی 

چارلی یک پنگوئن چرتکه به دست و اهل حساب و کتاب است که در قالب یک نرم‌افزار ساده و رایگان، امور مالی کاربران را سر و سامان می‌دهد و به نوعی یک دستیار مالی اختصاصی محسوب می‌شود. این ابزار به طور مداوم بر تراکنش‌های کاربر نظارت کرده و زمانی که کاربر از چهارچوب‌های مالی خودش فراتر برود و زیادی ولخرجی کند،‌ هشدار می‌دهد. از طرفی هم توصیه‌های مالی قابل فهم و بدردبخوری ارائه می‌دهد و در کل، حکم یک اقتصاددان و حسابرس کوچک و شخصی را در جیب کاربر دارد. 

سیلیکون ولی کجاست و نمایی از سردر کمپانی مایکروسافت

استارتاپ های موفق Silicon Valley در هوش مصنوعی

آدمیزاد از طرفی هوش مصنوعی را دوست دارد و از کاربردهایش بهره می‌برد، و از طرفی هم از آن می‌ترسد و نسبت به آینده‌ٔ ماجرا به دیدهٔ تردید می‌نگرد. هوش مصنوعی می‌تواند برخی از مشاغل و مسئولیت‌ها را در حوزهٔ اقتصاد از رده خارج کند و از طرفی شغل‌های بیشتر و پرفایده‌تری ایجاد نماید. اما هر چه که هست، امروزه اغلب شرکت‌های برتر جهان از قدرت این دانش نوپا استفاده می‌کنند و خبری از آن آیندهٔ تاریک و رستاخیز ماشین‌ها علیه انسان وجود ندارد. 

Nanonets

 • بنیانگذاران: پراتامش جوواتکار، سرتاک جین
 • مبلغ جذب سرمایه: ۱۲۰ هزار دلار
 • خدمات: توسعه نرم افزار با امکانات یادگیری ماشین

برای ساختن یک وبسایت درست و درمان، یک فروشگاه آنلاین هوشمند و یا هر شکلی از بیزنس که با علم یادگیری ماشین سر و کار داشته باشد، می‌توان روی راهکارها و خدمات نرم‌افزاری کمپانی نانونِتس که در قالب یک API به کاربران ارائه می‌شود حساب باز کرد. توسعه دهندگان با استفاده از ابزار نانونتس، می‌توانند مدل‌های پیچیده‌ای ایجاد کنند و از نهایت پتانسیل‌های Machine Learning بهره‌مند شوند. 

Amitree

 • بنیانگذاران: جاناتان آیزن، پل کنگنتن
 • مبلغ جذب سرمایه: ۱۹/۵ میلیون دلار
 • خدمات: استفاده از هوش مصنوعی در صنعت املاک 

این ابزار توانایی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را در جهت اتوماسیون و بهینه‌سازی صنعت املاک و مستغلات به کار می‌برد. تیم سازندهٔ آمیتری، یک دستیار هوشمند هم به نام Folio منتشر کرده که جزئیات ضروری معاملات و تراکنش‌های بازار ملک را برای کارکنان و فعالان حوزهٔ املاک مرتب‌سازی کرده و روی هم رفته، کسب و کارشان را به مراتب راحت‌تر می‌کند.

سیلیکون ولی کجاست | Silicon Valley و استارتاپ های موفق و نمایی از انبوه مدیا و گردش اطلاعات در سطح جهان

استارتاپ های موفق Silicon Valley در بیگ دیتا 

امروزه صنعت Big Data یکی از ارکان توسعهٔ کسب و کارهای آنلاین و شبکه‌های اجتماعی و جریان‌های مهم و تأثیرگذار دنیای کنونی است. کاربردها و یا بیزنس‌هایی که همگی، با مجموعه‌‌هایی بی‌انتها از انواع و اقسام داده‌‌‌ سر و کار دارند و تحلیل و دسته‌بندی و استنباط نتایج مطلوب از این حجم اطلاعات، ابداً با اتکا به نیرو‌ی انسانی امکانپذیر نمی‌باشد. این صنعت ۵۶ میلیارد دلاری و متخصصین داده یا به قولی مهندسین اطلاعات، با تمام قوا سعی می‌کنند که جهان بی‌انتهای پیرامون را، با داده‌هایی که در اختیار داریم، تحلیل کنند و به بخشی از پرسش‌هایمان دربارهٔ طبیعت، رفتار جامعهٔ بشری، آب و هوا، رشد و توسعهٔ کسب و کارها و در کل، هر آنچه که با داده‌های بزرگ و بی سر و ته کار دارد پاسخ دهند.  

AtScale

 • بنیانگذاران: دیوید پی. ماریان، جیمز لای، متیو بیرد، سارا گرویک
 • مبلغ جذب سرمایه: ۹۵ میلیون دلار
 • خدمات: توسعهٔ هوش تجاری برای کسب و کارها 

اَت‌اِسکِیل یکی از استارتاپ های موفق و غول‌پیکر سیلیکون ولی است که توانسته ابزارهای هوش تجاری یا Business Intelligence را به پلتفرم‌های داده متصل می‌کند و انتقال بی‌دردسر و آسان داده‌ها را برای مشتریان تجاری یا همان بیزنس‌ها امکان‌پذیر سازد. با تکیه بر امکانات AtScale تجزیه و تحلیل کسب و کارها و تعریف سیاست‌های بهتر فراهم شده و امکان گزارش‌گیری به شکلی منسجم و یکپارچه مهیا می‌شود.

DataGrail

 • بنیانگذاران: دَنیل باربر
 • مبلغ جذب سرمایه: ۹/۲ میلیون دلار
 • خدمات: ارتقای هوش تجاری و حریم خصوصی شرکت‌ها

دیتا گرِیْل DataGrail اولین پلتفرم مدیریت حریم خصوصی است که توانسته زندگی را برای مشتریان عظیم‌الجثه‌ای مثل Salesforce و Adobe و Oracle آسانتر کند و داده‌های مرتبط با کاربرانشان را در کسری از ثانیه به نمایش درآورد. پروسه‌ای که پیش از این می‌توانست هفته‌ها و یا حتی ماه‌ها به طول انجامد و روال کار این کمپانی‌های بزرگ را مختل نماید.

استارتاپ های موفق سیلیکون ولی و تصویر از یک پزشک در حال کار با فناوری در راستای تشخیص

استارتاپ های موفق Silicon Valley در بخش درمان

صنعت فناوری‌های درمانی یا به اصطلاح Medtech با هزار میلیارد دلار ارزش بازار، یکی از گرانترین صنایع امروز دنیاست. بنابراین عجیب نیست که بسیاری از کمپانی‌ها و استارتاپ های موفق سیلیکون ولی، به این حوزه ورود کرده و به توسعه راهکارهای پزشکی و درمانی مشغول شده‌اند. تمرکز اصلی Medtech روی ارتقای سلامت جامعه با محصولات و خدمات پزشکی استوار بوده و از روش‌های نوین در تشخیص بیماری‌ها گرفته تا راه‌حل‌های درمانی مفیدتر و کم‌هزینه‌تر تا بسیاری کاربردهای متنوع دیگر را پوشش می‌دهد. صنعت فناوری درمان، جزو مستعدترین و پرظرفیت‌ترین حوزه‌ها برای ظهور استارتاپ‌ها و جذب سرمایه‌های کلان است. 

Biomarker

 • موسس: گرت رولند
 • مبلغ جذب سرمایه: نامشخص
 • خدمات: ارائه پیشنهادات درمانی مخصوص به ازای هر کاربر

با استفاده از Biomarker کاربران می‌توانند سلامتی خود را در زمانی کوتاه ارتقا دهند و به ابزارها و مکمل‌های بهداشتی و درمانی دسترسی داشته باشند. آنها علائم و وضعیت جسمانی خود را به شکلی ساده ثبت می‌کنند و نسبت به مناسب‌ترین مکمل‌های غذایی که به طور خاص با بدن و شرایط فیزیکی آنها سازگاری دارد آشنا می‌شوند. بایومارکر واکنش و بازخورد کاربران به مکمل‌ها را رصد کرده و با جمع‌آوری گستردهٔ اطلاعات، میزان کیفیت داروها و مکمل‌ها را به شکلی دقیق‌ و موشکافانه ارزیابی می‌کند.

Nurx

 • بنیانگذاران: هانس گانگِسکار و دکتر ادوارد اِنگِسیث 
 • مبلغ جذب سرمایه: ۴۱/۴ میلیون دلار
 • خدمات: افزایش دسترسی به دارو و خدمات آزمایشگاهی و غربالگری

نورکس با ارائه یک اپلیکیشن ساده و فوق‌العاده کاربردی، خودش را به عنوان یکی از استارت‌ آپهای تأثیرگذار و پیشگامان این صنعت بر سر زبان‌ها انداخته است. با استفاده از این اپ، کاربران به آسانی به وسایل و خدمات کنترل بارداری دسترسی داشته، نسخه‌ بگیرند، داروهایشان را درب منزل دریافت کنند، به انواع و اقسام آزمایشات مثل STI، درمان مشکلات مقاربتی، از بارداری‌های ناخواسته جلوگیری کنند، داروهای پیشگیری از اچ‌آی‌وی یا HIV PREP بگیرند و همچنین تست HPV دهند. 

عصر حاضر، عصر شکل‌گیری ابرکمپانی‌ها و دوران تکامل استارتاپهاست. دورانی که نه تنها شرکت‌های بزرگ بلکه هیچ یک از کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعهٔ جهان، تلاش می‌کنند تا با فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم و تبلیغات وسیع و سرمایه‌گذاری‌های کلان و جذب نیروهای متخصص، قوی‌ترین اکوسیستم‌ استارتاپی را ایجاد کنند و از قافلهٔ پرشتاب پیشرفت عقب نمانند. در این بین رقابت سرسختانه‌ای بین کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی برقرار است و برای کنجکاوی بیشتر، می‌توانید به مطلب خرید بیزنس در کانادا و برنامه های استارتاپی مراجعه بفرمایید. 

منبع این مطلب

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

پیام بگذارید