راهنمای خرید خانه در کانادا

راهنمای خرید خانه در کانادا

بنابر قوانین دولتی کشور کانادا، اگر به عنوان یک شهروند خارجی غیر مقیم قصد خرید خانه در کانادا را داشته باشید، از حقوق مساوی یک فرد دارای اقامت دائم این کشور برخوردار خواهید شد.

 ولی بهتر است پیش از پرداختن به جزئیات راهنمای خرید املاک و مستغلات در کانادا، با مفاهیم اقامتی کشور کانادا آشنا شوید و بفهمید که به عنوان یک شهروند خارجی متقاضی خرید خانه در کشور کانادا، دارای چه شرایطی هستید.

زمانی که یک ایرانی قصد خرید خانه در کانادا را داشته باشد، اول از همه ملزم به دریافت یک مجوز ورود و ویزای این کشور است که در اغلب موارد ویزای توریستی مولتی 5 ساله کانادا برای انجام این کار مناسب خواهد بود.

به طور کلی، برای امضای اسناد ملکی از راه دور توسط خریداران مسکن خارجی، امکان ارائه وکالت در کانادا وجود نداشته و حضور فرد در زمان نهایی سازی معامله و انتقال سند الزامی است.

شما به عنوان یک فرد دارای ویزای توریستی کوتاه مدت کانادا، یک متقاضی non-resident محسوب شده و مجاز به اقامت طولانی مدت (بیش از 6 ماه در هر بار ورود) در کشور کانادا نیستید. حتی زمانی که موفق به خرید خانه در این کشور شوید نیز شرایط شما تغییر نکرده و مدت زمان اقامت شما در کانادا با داشتن ملک یا زمین کانادایی تغییری نکرده و تنها به مجوز و ویزای شما بستگی خواهد داشت.

بر همین اساس، اولین نکته قابل توجه راهنمای خرید خانه در کانادا این است که داشتن سند ملکی در کانادا به هیچ وجه شرایط اقامتی شما را در این کشور بهبود نداده و نباید این توقع را داشته باشید که بعد از خرید یک آپارتمان یا خانه در کانادا، امکان درخواست تبدیل مجوز و ویزا از کوتاه مدت به بلند مدت را خواهید داشت.

بلکه باید به طور قانونی به سراغ یکی از روش‌های موجود و در دسترس مهاجرت و اقامت کانادا مثل اسکیلدورکر، مهاجرت تحصیلی، استارتاپ و کارآفرینی، اسپانسرشیپ و غیره رفته و از این طریق مقدمات حضور بلند مدت زندگی و کار در این کشور را برای خود و اعضای خانواده فراهم کنید.

ما در راهنمای خرید ملک در کشور کانادا سعی می‌کنیم که تمامی نکات مهم این پروسه را در اختیار شما قرار دهیم، اما به دلیل نداشتن تجربه کافی در مورد قوانین خرید خانه، پرداخت مالیات و انتقال سند در کشوری کاملاً جدید، توصیه می‌کنیم که حتماً در این رابطه از کمک و مشاوره یک وکیل و کارشناس خبره و معتبر استفاده نمایید.

طبق آمار بدست آمده، دو استان انتاریو و بریتیش کلمبیا قانونی را برای اخذ مالیات برای خرید ملک شهروندان خارجی با عنوان NRST وضع کرده‌اند که طی آن، خرید ملک در منطقهGreater Golden Horseshoe  شهر تورنتو شامل 15 درصد مالیات شده و استان بریتیش کلمبیا مالیات 2 درصدی را برای خانه‌های خریداری شده توسط شهروندان خارجی اعمال می‌کند.

این در حالی است که مالیاتی نیز برای اجاره ملک در خاک کانادا وضع شده که طی آن هر متقاضی غیر ساکن خارجی به عنوان صاحب خانه ملزم به پرداخت مالیات سالانه 25 درصدی برای اجاره دریافتی خواهد بود.

به طور کلی، با این که دولت کانادا امکان اخذ اقامت از طریق خرید ملک را از شهروندان خارجی سلب کرده است، اما با این حال، وجود شرایطی مثل مناسب بودن قیمت ملک، شرایط آب و هوایی و طبیعت متنوع و بی‌نظیر، هزینه منطقی و معقول زندگی، سیستم آموزشی با کیفیت، بازار کار پویا و بسیاری از فاکتورهای دیگر موجب شده تا افراد زیادی به فکر سرمایه گذاری و خرید ملک در کشور کانادا بیافتند.

و اما نوبت به مراحل اصلی و راهنمای خرید خانه در این کشور می‌رسد که شامل گزینه‌های زیر می‌شود:

پیدا کردن آژانس معاملات ملک

به طور معمول، خرید ملک در کانادا از طریق دلالان معاملات ملکی انجام می‌شود که یکی برای خریدار و دیگری برای فروشنده بوده، ممکن است متفاوت و یا یکسان باشد. خبر خوب این است که اگر فروشنده خانه یا ملک تجاری دارای آژانس املاک و معامله گر باشد، وی مسئول پرداخت هزینه‌های هر دو طرف آژانس خواهد بود.

اما در صورتی که فروشنده با معاملات ملکی قرارداد نبسته و از خدمات چنین آژانسی استفاده نمی‌کند، حتماً در مورد اینکه چه کسی مسئول پرداخت هزینه‌های کمیسیون است صحبت کنید، چون در صورتی که به این موضوع رسیدگی نکنید، در پایان کار، تمامی هزینه‌های مربوطه به حساب شما خواهد خورد.

دریافت یک وام مسکن واجد شرایط

باید در راهنمای خرید خانه در کانادا به این نکته مهم اشاره کنیم که اغلب شهروندان خارجی از شرایط لازم برای اخذ وام مسکن بانکی برخوردار نیستند و معمولاً به صورت نقدی خرید خود را نهایی می‌کنند.

اما بد نیست به طور کوتاه شرایط مورد نیاز اخذ وام مسکن در کانادا را به شما توضیح دهیم.

بنابر اعلامیه سازمان املاک و وام در کانادا CMHC، برای دریافت وام بانکی خرید ملک در این کشور، هزینه‌های ماهانه شما که شامل قسط وام، قبوض مصرفی و سایر موارد می‌شود، نباید فراتر از 30 درصد از درآمد ناخالص ماهانه شما باشد و مجموع بدهی‌های ماهانه شما نباید بیش از 40 درصد از درآمد ناخالص ماهیانه شما باشد.

بدین ترتیب، از آنجایی که فرد دارای ویزای توریستی کانادا از امکان کار و کسب درآمد در این کشور برخوردار نیست، عملاً اثبات این موضوع غیرممکن بوده و باید در اغلب موارد به سراغ گزینه خرید نقدی املاک در این کشور بروید.

البته طبق اطلاعات ارائه شده در وبسایت worldfirst، به عنوان یک خریدار non-resident، شما این امکان را دارید تا حداکثر 65 درصد از مبلغ مورد نیاز برای خرید ملک در این کشور را وام و قرض گرفته و 35 درصد دیگر آن را به صورت پیش پرداخت ارائه دهید.

 با توجه به این که بانک‌های خارجی مجاز به ارائه وام مسکن در داخل کانادا نیستند، باید به سراغ بانک‌های داخلی این کشور بروید که با توجه به شرایط ویژه شما، مدارک زیادی را طلب کرده و احتمالاً با مصاحبه‎‌های حضوری زیادی روبرو خواهید شد.

ارائه مدارکی مثل نامه تمکن مالی برای اثبات توانایی لازم برای تامین پیش پرداخت، مقدار درآمد شما از منابع خارج از کانادا، اعتبار و کردیت بانکی، ارائه سایر اسناد ملکی و مالی و غیره بخشی از این پروسه هستند.

برهمین اساس، اگر آشنایی و تجربه کافی در مورد شرایط اخذ وام بانکی ندارید، حتماً از مشاوره وکیل در این مورد استفاده کنید، به قوانین درآمدی مورد نیاز بانک توجه کرده و به اصطلاح بی‌گدار به آب نزنید!

جزئیات خرید خانه در کانادا

پیدا کردن ملک مورد نظر

یکی دیگر از نکات مهم راهنمای خرید ملک در کشور کانادا توجه به این موضوع است که به دنبال چه نوعی از ملک در این کشور هستید که می‌تواند شامل خانه‌های Detached، خانه‌های Townhouse، آپارتمان، ملک تجاری، زمین و یا موارد دیگر باشد.

حتماً در زمان جستجو برای ملک مورد نظر خود از مقدار نهایی پولی که می‌خواهید برای خرید پرداخت کنید، مطمئن شوید. اینکه آیا شرایط شما مناسب دریافت وام بانکی از بانک‌های داخلی کشور کانادا هست و یا اینکه ملزم به پرداخت تمام وجه خرید خانه به صورت نقدی و از طریق کردیت کارت هستید.

شما این امکان را دارید تا به صورت حضوری در جستجوی خانه در کانادا بوده و یا از خدمات وبسایت‌های مناسب این کار مثل realtor.ca برای دیدن کیس‌های مناسب خرید ملک در کانادا استفاده کنید.

استخدام یک وکیل مجرب

شما این امکان را دارید تا بعد از انجام کارهای اولیه و مورد نیاز مثل اخذ ویزا، جستجوی ملک و یا صحبت اولیه با مالک و آژانس املاک یک وکیل برای انجام الباقی امور استخدام کنید. ولی معمولاً جزئیات خرید ملک در کشوری خارجی فراتر از تحقیقات اولیه و مطالعه راهنمای خرید خانه در کانادا بوده و بهتر است از همان ابتدای کار یک وکیل برای انجام صفر تا صد امور خرید ملک بگیرید.

به طور معمول، وظایف وکیل شامل بررسی اسناد و مدارک ملکی، جستجوی title search برای اطلاع از هویت مالک واقعی ساختمان، امور ثبت اسناد، پیگیری و مراقبت از مراحل انتقال وجه از نام خریدار به فروشنده و از همه مهم‌تر، جلوگیری از بروز هرگونه کلاهبرداری و افتادن در تله‌های متداول این بازار می‌شود.

این درست است که استخدام یک وکیل و مشاور با تجربه برای شما هزینه بردار خواهد بود، اما مطمئن باشید که انجام این کار ریسک را به حداقل رسانده و به نوعی دیگر موجب صرفه جویی در زمان و هزینه شما می‌شود.

به عنوان یک ایرانی و یک غیر ساکن و غیر شهروند در کشور کانادا، حتماً به سراغ وکیلی بروید که با پیچیدگی‌ها و قوانین مالکیت اموال در خارج از کشور آشنایی داشته باشد. این افراد می‌توانند به شما در تمامی زمینه‌های عقد قرارداد، انتقال سند و انتقال وجه برای خرید ملک مشاوره تخصصی داده و کمک کنند.

منبع این مطلب

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Leave a Comment