توقف بیل مکانیکی در کنار پل تاریخی سردار زنجان


فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان از توقف بیل مکانیکی پیمانکار شرکت گاز استان در کنار پل تاریخی سردار خبر داد.

 سرهنگ حسینعلی فضلی، فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان در روز ۵ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ با اعلام این خبر گفت:

پس از دریافت خبر از طریق میراث بانان افتخاری مبنی بر عبور بیل مکانیکی از روی پل تاریخی سردار، نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی به محل اعزام شدند و دو نفر خاطی شناسایی و با تکمیل صورت‌جلسه توسط واحد حقوقی، پرونده قضایی برای این افراد تشکیل و به‌منظور پیگیری‌های بیشتر و برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارسال شدند.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان افزود:

خوشبختانه هیچ مشکلی برای این پل تاریخی اتفاق نیفتاده است، اما فعالیت بیل مکانیکی پیمانکار شرکت گاز استان تا مشخص شدن کامل وضعیت متوقف شد؛ زیرا این پل یکی از جاذبه‌های مهم تاریخی و گردشگری استان است و باید برای حفظ و نگهداری آن در راستای شرح وظایف محوله تلاش کنیم.

 سرهنگ فضلی بیان کرد:

در سال جاری به‌منظور جلوگیری از فرصت‌طلبی سودجویان و حفاران غیرمجاز، بازدیدهای نظارتی از آثار تاریخی-فرهنگی سطح استان افزایش‌یافته است و به‌طورقطع تعداد و پراکندگی آثار تاریخی شناسایی‌شده در سطح استان و لزوم حفظ و حراست از میراث نیاکان، نیازمند مشارکت مردمی است و بدون حضور آن‌ها این امر میسر نخواهد شد.

او ادامه داد:

هم استانی‌ها در صورت مشاهده هرگونه تخلف در حوزه میراث فرهنگی، می‌توانند مراتب را از طریق شماره تلفن ۰۹۶۶۲، مرکز پیام یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور یا به شماره یگان حفاظت میراث فرهنگی استان ۳۳۰۳۳۳۵۰ اطلاع دهند.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت:

بر اساس موادی از فصل نهم قانون تعزیرات، هرگونه حفاری غیرمجاز، تخریب و خریدوفروش اشیاء و اموال فرهنگی تاریخی جرم محسوب شده و مجازات حبس و جریمه نقدی در پی دارد.

رضا میرزایی پور، مسئول واحد حقوقی اداره‌کل میراث فرهنگی زنجان تصریح کرد:

با توجه به اینکه این موضوع در سطح استان در حال رصد است و موجب حساسیت عمومی و دغدغه‌مندان میراث فرهنگی شده است؛ واحد حقوقی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان شکایت‌نامه‌ای تنظیم و به دادگاه ارسال‌شده است، احکام قضایی و مجازات می‌تواند ابعاد عبرت‌آموز، پیشگیرانه و بازدارنده برای افراد دیگر که چنین فعالیت‌هایی را در تصور خوددارند، داشته باشد.منبع سایت کجارو

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Leave a Comment