تحصیل رشته مهندسی محیط زیست در استرالیا

تحصیل رشته مهندسی محیط زیست در استرالیا

 • نویسنده: کیوان کاری
 • مهاجرت به استرالیا

درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

سوالات متداول تحصیل رشته مهندسی محیط زیست در استرالیا

با تحصیل در استرالیا، از محیط عالی دانشجویی هم در داخل و هم در خارج از کلاس‌های درس لذت بسیار ببرید. به ویژه اگر در رشته مهندسی محیطی زیست در استرالیا مشغول به تحصیل شوید، این امکان را دارید تا از یک سیستم آموزشی در کلاس جهانی بهره مند شوید. مهندسی محیطی زیست یک رشته محبوب در استرالیا است زیرا این کشور به وضعیت زیست محیطی خود اهمیت زیادی می‌دهد. بعد از تحصیل در رشته محیط زیست می‌توانید برای کار و زندگی به این کشور زیبا مهاجرت کنید. به هر روی، در این بررسی به شرایط تحصیل در استرالیا و در رشته مهندسی محیط زیست می‌پردازیم.

رشته مهندسی محیط زیست چیست؟

رشته مهندسی محیط زیست چیست؟

مهندسی محیط زیست، شاخه‌ای از مهندسی است که بر طراحی و پالایش در شیوه‌های تولید و صنعت برای ایجاد یک محیط زیست سالم و امن‌‌تر تمرکز دارد. در رشته مهندسی محیط زیست از استدلال ریاضی و اصول علمی برای حل مسائل زیست محیطی استفاده می‌کنند. هدف نهایی این رشته تحصیلی، کاهش و مدیریت آلودگی و ضایعات ناشی از معادن، کارخانه‌جات تولیدی، ساخت و ساز و سایر پروژه‌های صنعتی است. می‌توان در زمینه‌های مختلف رشته مهندسی محیط زیست از جمله مدیریت خاک، پایداری اکولوژیکی و سایر بخش‌های توسعه زیست محیطی کسب دانش کرد.

مهندسان محیط زیست چه می‌کنند؟

مهندسان محیط زیست به برنامه ریزی، توسعه و اجرای فرآیندهای مختلف برای بهبود عملیات صنعتی کمک می‌کنند. متخصصان محیطزیست این اطمینان را ایجاد می‌کنند که شرکت‌هایی مختلف صنعتی و تولیدی چقدر بر محیط زیست تأثیر می‌گذارند. آنها باید از مقررات دولتی برای ایمنی محیط زیست و عمومی‌شان پیروی خواهند کرد. وظایف خاص مهندسان محیط زیست بسته به تخصص و محیط کاری آنها، می‌تواند متفاوت باشد اما مسئولیت‌های مشترک همه آنها شامل موارد زیر هستند:

 • به کارگیری اصول مهندسی برای حفاظت از محیط زیست در حین عملیات صنعتی
 • توسعه روش‌هایی برای کاهش زباله و آلودگی
 • بهبود شرایط از طریق اصلاح محیطی
 • استفاده از فناوری کنترل آلودگی برای برنامه ریزی و اجرای راه‌های حفاظت از سایت‌های زیست محیطی
 • طراحی سیستم‌ها و تجهیزات فناورانه برای کنترل و کاهش زباله و آلودگی به منظور ایمنی بهداشت عمومی
 • هماهنگی فرآیندهای بازیافت و کاهش در سایت‌های تولیدی و صنعتی
 • تصفیه و دفع مواد زائد بر اساس مقررات بهداشتی و زیست محیطی عمومی و دولتی
 • مشاوره با شرکت‌ها برای مشاوره در مورد اثرات پروژه‌های ساختمانی و صنعتی بر محیط زیست

چگونه در استرالیا به یک مهندس محیط زیست تبدیل شویم؟

چگونه در استرالیا به یک مهندس محیط زیست تبدیل شویم؟

مراحل زیر روند آموزشی برای تبدیل شدن به یک مهندس محیط زیست در استرالیا را تشریح می‌کند:

1- تکمیل مدرک لیسانس

برای شروع کار خود، کسب مدرک لیسانس در رشته مربوطه از طریق یک دوره تحصیلی معتبر مهم است. شما می‌توانید برای مدرک مهندسی محیط زیست یا مهندسی عمران با گرایش مهندسی محیط زیست درخواست دهید. این دوره‌ها معمولاً سه تا چهار سال طول می‌کشند. دروس این رشته معمولاً شامل پیش نیازهایی مانند مطالعات علوم، ریاضیات و اصول مهندسی است.

با پیشرفت در تحصیل، دوره آموزشی شما ممکن است شامل موضوعاتی در مورد تصفیه آب، فنآوری‌های کاهش آلودگی و کنترل، مدیریت کیفیت هوا و توانبخشی محیط زیست شود. همچنین می‌توانید دوره‌های شیمی، فیزیک و ریاضی را نیز بگذرانید تا به شما در کسب دانش فنی کمک کنند.

2- کسب مدرک فوق لیسانس

ممکن است بتوانید حرفه مهندسی محیط زیست خود را با مدرک لیسانس شروع کنید اما بسیاری از کارفرمایان به دنبال داوطلبانی با مدرک کارشناسی ارشد هستند. کسب مدرک کارشناسی ارشد به شما کمک می‌کند تا جذب مشاغل با موقعیت خوب شوید (پوزیشن شغلی و درآمد مناسب). مدرک کارشناسی ارشد معمولاً دو سال طول می‌کشند. شما می‌توانید برای برنامه‌های مهندسی محیط زیست یا مهندسی با تمرکز محیط زیست درخواست دهید.

3- تجربه کاری را از طریق کارآموزی

کارآموزی در موقعیت‌های مرتبط می‌توانند تجربه کاری ارزشمندی را به شما ارائه دهند که در نتیجه می‌توانید از آن برای توسعه مهارت‌های فنی مهندسی خود استفاده کنید و به عنوان یک همکار پژوهشی، دستیار آزمایشگاه مشغول شوید تا به شما در توسعه دانش علمی‌تان کمک کند. همچنین ممکن است یک نقش آموزشی را در یک شرکت مهندسی یا آژانس محیط زیست را به دست آورید.

4- عضویت در جمعه مهندسین استرالیا

پس از اتمام تحصیلات و کسب تجربه حرفه‌ای، می‌توانید از طریق سازمان مهندسین استرالیا برای عضویت اقدام کنید. این سازمان سطوح مختلف عضویت، از کاردانی تا دانشجویی تا مهندس حرفه‌ای را ارائه می‌دهد و سطوح مختلف الزامات منحصر به فردی دارند. تبدیل شدن به یک مهندس می‌تواند به شما کمک کند تا برای موقعیت‌های پیشرفته درخواست دهید. برای واجد شرایط بودن برای این عضویت، می‌توانید مدرک تحصیلی خود را ارائه دهید یا با داشتن حداقل سه سال سابقه کار در مقطع کارشناسی ارشد در زمینه مهندسی محیط زیست، عضو این سازمان شوید.

5- ثبت نام یا گواهینامه کامل

ثبت نام در ثبت ملی مهندسی (NER) یا تبدیل شدن به یک مهندس حرفه ای مجاز (CPEng) از طریق سازمان مهندسین استرالیا مهم است. این ثبت نام می‌تواند به شما کمک کند تا مهارت‌ها و تخصص‌های فنی خود را نشان دهید. این مهم برای بسیاری از موقعیت‌ها اختیاری است، اما شاید به کارفرمایان بالقوه مدارک پیشرفته شما را نشان دهند. الزامات ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • مدرک تحصیلی مرتبط
 • پذیرش در سازمان مهندسین استرالیا
 • حداقل پنج سال سابقه حرفه‌ای

بهترین دانشگاه‌های محیط زیست استرالیا کدام‌ها هستند؟

بهترین دانشگاه‌های محیط زیست استرالیا کدام‌ها هستند؟

بیش از نیمی از دانشگاه‌های استرالیا دارای دپارتمان‌های علوم محیطی هستند که در رتبه ‌بندی 300 دانشگاه برتر جهانی قرار دارند که همگی گزینه‌هایی عالی برای مهاجرت تحصیلی هستند.. طبق رتبه‌ بندی QS (علوم محیطی) که بیشتر بر بهره ‌وری تحقیقات تمرکز دارد، بهترین دانشگاه‌های محیط زیست استرالیا عبارتند از:

 • دانشگاه كوئينزلند (رتبه 11 مهندسی محیط زیست در جهان)
 • دانشگاه نیوساوت ولز (رتبه 19 مهندسی محیط زیست در جهان)
 • دانشگاه ملی استرالیا (رتبه 22 مهندسی محیط زیست در جهان)
 • دانشگاه ملبورن (رتبه 29 مهندسی محیط زیست در جهان)

همچنین، دانشگاه جیمز کوک، دانشگاه موناش، دانشگاه آدلاید، دانشگاه سیدنی، دانشگاه گریفیث و دانشگاه وسترن ​​نیز در بین 100 دانشگاه برتر جهانی قرار دارند. با این حال، حتی دانشگاه‌های خارج از 300 رتبه برتر جهانی نیز دوره‌های تحصیلی بسیار قوی در جایگاه‌های خاص دارند. دانشگاه کانبرا مکانی عالی برای مطالعه اکولوژی آب شیرین است. دانشگاه صلیب جنوبی دارای یک گروه بیوژئوشیمی ساحلی فوق العاده است. دانشگاه چارلز داروین دارای نقاط قوت خاصی در بوم شناسی استوایی زمینی است.

همچنین به یاد داشته باشید که این رتبه ‌بندی‌ها بیشتر به موفقیت تحقیقاتی مربوط می‌شوند که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مهم هستند. مدرک لیسانس در مطالعات محیطی و مهندسی محیط زیست از هر دانشگاهی در استرالیا امکان پذیر است زیرا این کشور بزرگ به مسائل زیست محیطی‌اش اهمیت زیادی می‌دهد.

مهندسان محیط زیست چه مهارت‌هایی را در دانشگاه دریافت کنید؟

مهندسان محیط زیست چه مهارت‌هایی را در دانشگاه دریافت کنید؟

مهندسان محیط زیست از انواع مهارت‌های سخت و نرم برای انجام وظایف روزانه خود استفاده می‌کنند. آنها مهارت‌های فنی زیر را در زمان تحصیل در رشته مهندسی محیط زیست کسب خواهند کرد:

 • دانش طراحی سازه: مهندسان محیط زیست غالباً در اصول طراحی و شیوه‌های ساختمانی سازگار با محیط زیست متخصص هستند.
 • مدیریت سایت: این متخصصان ممکن است بر سایت‌های ساخت و ساز نظارت کنند و می‌توانند از اصول فنی مختلف برای اطمینان از محیط‌های ایمن استفاده کنند.
 • دانش توانبخشی زیست محیطی: مهندسان محیط زیست اغلب در روش‌ها و فناوری‌های مختلف توانبخشی اکولوژیکی متخصص هستند.
 • توانایی‌های ریاضی: مهندسان محیط زیست اغلب از اصول ریاضی و روش‌های آماری برای انجام محاسبات استفاده می‌کنند.
 • تخصص تجهیزات تکنولوژیکی: این متخصصان بسته به تخصص خود ممکن است با تجهیزات مهندسی خاصی کار کنند. آنها ممکن است با برنامه‌های کامپیوتری، دستگاه‌های ساختمانی یا سایر ماشین‌های مهندسی کار نمایند.

مهندسان محیط زیست ممکن است از مهارت‌های نرم زیر برای تکمیل مسئولیت‌های روزانه خود استفاده کنند:

 • ارتباطات: مهندسان محیط زیست ممکن است با دانشمندان و متخصصان مهندسی دیگر همکاری کرده و مهارت‌های ارتباطی می‌توانند به آنها کمک کنند تا راه حل‌هایی را با هم ایجاد نمایند، نگرانی‌ها را بیان کرده و یافته‌ها را به اشتراک بگذارند. آنها همچنین ممکن است از مهارت‌های ارتباطی برای بحث در مورد تحقیقات و راه حل‌های پیشنهادی خود با مشتریان استفاده کنند.
 • تحقیق: مهندسان محیط زیست ممکن است از مهارت‌های تحقیقاتی برای جمع آوری داده‌های مرتبط در هنگام ایجاد فرآیندهای زیست محیطی، بررسی دستورالعمل‌های محلی یا ارزیابی بهترین شیوه‌های مهندسی استفاده کنند.
 • تجزیه و تحلیل: این متخصصان ممکن است با مجموعه داده‌های بزرگی کار کنند. آنها می‌توانند از استدلال تحلیلی برای بررسی داده‌ها و تعیین راه حل‌های سفارشی برای چالش‌های محیطی خاص استفاده نمایند.
 • حل مسئله: مهندسان، از جمله مهندسان محیط زیست، از اصول ریاضی و علوم برای حل مسائل برای مشتریان خود استفاده می‌کنند. این متخصصان از داده‌ها و تحقیقات برای ایجاد روش‌ها و فرآیندهایی برای بهره مندی یا درمان محیط استفاده می‌کنند.
 • رهبری: مهندسان محیط زیست ممکن است تیمی از متخصصان تولید یا ساخت و ساز را رهبری کنند. آنها می‌توانند از مهارت‌های رهبری مانند انگیزه و تفویض اختیار برای تقسیم وظایف و نظارت بر اعضای تیم خود استفاده کنند.

تخصص‌ها و گرایش رشته مهندسی محیط زیست

تخصص‌ها و گرایش رشته مهندسی محیط زیست

مهندسی محیط زیست می‌تواند فرصت‌های شغلی را در چندین تخصص مختلف در زمینه‌های گوناگون را فراهم کند و مهاجرت به استرالیا با این رشته و تخصص دارای آینده بسیار خوب و درخشانی از نظر شغلی خواهد بود. در زیرا برخی از تخصص‌های رایج در مهندسی محیط زیست آورده شده‌اند:

 • کنترل آلودگی هوا: مهندسان در این زمینه سیستم‌ها و روش‌های جدیدی را برای کاهش یا کنترل آلودگی هوا ایجاد می‌کنند.
 • پایداری محیطی: در این تخصص، مهندسان برای ایجاد روش‌های ساخت و تولید پایدارتر کار می‌کنند.
 • مهندسی ژئوفیزیک: مهندسان در این تخصص بر روی مکانیک خاک و مهندسی پی تمرکز کرده، جایی که مهندسان ممکن است برای کاهش خطرات زیست محیطی برای ساختمان‌ها و سایت‌های ساخت و ساز کار کنند.
 • مهندسی ژئوتکنیک: این تخصص شامل بررسی و توسعه روش‌هایی برای استخراج و استخراج منابع طبیعی مانند نفت، گاز و مواد معدنی است.
 • مدیریت پسماندهای خطرناک: در این زمینه، مهندسان بر ایجاد سیستم‌ها و فرآیندهای تصفیه زباله‌های خطرناک کارآمدتر تمرکز می‌کنند.
 • مهندسی بهداشت صنعتی: مهندسان در این تخصص برای ایجاد محیط‌های کاری ایمن و سالم برای کارکنان و اعضای جامعه کار می‌کنند.
 • مهندسی حفاظت در برابر تشعشع: در این تخصص، متخصصان مهندسی در نزدیکی منابع انرژی هسته‌ای کار می‌کنند تا ایمنی در محیط را تضمین نمایند.
 • مدیریت پسماند جامد: مهندسان در این زمینه مراکز تأسیسات تصفیه زباله جامد را ایجاد و تصفیه می‌کنند.
 • مهندسی تامین آب: در این زمینه، مهندسان برای ایجاد فرآیندهای ذخیره، تصفیه و توزیع شامل تامین آب کار می‌کنند.
 • مهندسی فاضلاب: این متخصصان برای طراحی فرآیندهای تصفیه و ذخیره سازی فاضلاب کار می‌کنند.

مهندسان محیط زیست چقدر درآمد دارند؟

میانگین حقوق ملی برای مهندسان محیط زیست، 71737 دلار در سال است. حقوق شما می‌تواند به موقعیت جغرافیایی، تحصیلات و تجربه‌تان بستگی داشته باشد. تخصص و محیط کار شما نیز می‌تواند بر درآمد کلی‌تان تأثیر بگذارد. به طور کلی، به دلیل اهمیت زیادی که دولت استرالیا به محیط زیست می‌دهد، موقعیت شغلی در این رشته بسیار زیادی است و در اغلب موارد، مهندسان درآمد بسیار بالایی دارند.

کلام آخر

مهندسی محیط زیست، یک رشته گسترده با فرصت‌های شغلی متنوع است. مهندسان محیط زیست افرادی هستند و از اصول ریاضی و علوم برای حل چالش‌های محیطی استفاده می‌کنند. کسب اطلاعات بیشتر در مورد این رشته می‌تواند به شما در نحوه تحصیل در استرالیا کمک زیادی کند. رشته مهندسی محیطی زیست در استرالیا بسیار محبوب است زیرا این کشور اهمیت زیادی به محیط زیست می‌دهد. بنابراین، جای تعجب ندارد که چرا این رشته تقاضای زیادی در استرالیا دارد و می‌تواند موقعیت‌های شغلی و درآمدی زیادی را برای فارغ التحصیلان فراهم کند.

منبع این مطلب

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

پیام بگذارید