تاریخچه جامعه ژاپنی های سائوپائولو

در کلانشهر چند ملیتی سائوپائولو چندین جامعه مهاجران از سراسر دنیا زندگی می‌کنند اما درباره‌ی تعداد هر کدام از این جوامع کمتر کسی آگاهی دارد.

یکی از پر تعدادترین جوامع مهاجران سائوپائولو، ژاپنی‌ها هستند که از آغاز قرن بیستم میلادی شروع به مهاجرت به برزیل کردند. امروزه سائوپائولو خانه‌ی بزرگ‌ترین جمعیت ژاپنی‌های خارج از کشور محسوب می‌شود. در نیمه‌ی قرن نوزدهم که تجارت قهوه در برزیل رونق گرفت و بردگی از میان برداشته شد، تعداد زیادی کارگران مهاجر از اروپا به ویژه ایتالیایی‌ها به این کشور جذب شدند. اگرچه مهاجران از دستمزدهای کم و شرایط نامناسب کار گلایه داشتند و این موجب شد ایتالیا قانون ممنوعیت مهاجرت از طریق دولت را برای برزیل وضع کند و بدین ترتیب مزارع قهوه‌ی برزیل با کمبود کارگر مواجه شدد.

در همین زمان با لغو سیستم هان فئودال در ژاپن، گروه عظیمی از کارگران زراعتی در فقر فرو رفتند و همین امر موجب شد بسیاری از آن‌ها برای از سر گرفتن زندگی به دنبال جای جدیدی آن سوی آب‌ها به خصوص آمریکا باشند. مهاجران ژاپنی در مکزیک و پرو ساکن شدند اما مزارع قهوه‌ی سائوپائولو جایی بود که این جامعه پا گرفت. جامعه‌ی ژاپنی‌های سائو پائولو به سرعت در منطقه‌ی مرکزی لیبرداد (Liberdade) متمرکز شدند چرا که خانه‌ در آن‌جا ارزان بود. در مدت زمان کمی با رشد این جمعیت، بازارها و هتل‌های ژاپنی در خیابان‌‌های این ناحیه شکل گرفتند.

ژاپنی ها در سائوپائولو

امروزه حدود ۱.۶ میلیون ژاپنی-برزیلی در سائوپائولو زندگی می‌کنند که بزرگ‌ترین اجتماع از افراد ژاپنی تبار خارج از ژاپن را تشکیل می‌دهند. اگرچه منطقه‌ی لیبرداد امروزه محل سکونت مهاجرانی از دیگر کشورهای آسیای شرقی به خصوص چین و کره جنوبی هم است، اما به‌طور مشهودی، بافتی کاملا ژاپنی پیدا کرده است. خیابان‌های آن با ردیف تیرهای چراغ برق شرقی موسوم به سوزورانتو (suzuranto) و درخت‌های شکوفه‌ی گیلاس پوشیده شده و رستوران‌های سنتی و سوپرمارکت‌های ژاپنی در این خیابان‌های فعالیت می‌کنند. آخر هفته‌ها در لیبرداد یک بازار خیابانی برپا می‌شود که انواع خوراکی‌ها، صنایع دستی و آثار هنری شگفت انگیز را عرضه می‌کند و هیچ گردشگری در سائوپائولو نباید آن را از دست بدهد.

ژاپنی ها در سائوپائولومنبع سایت ایوار

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Leave a Comment