با تور مجازی به جزیره ایتوروپ سفر کنید


جزیره پهناور ایتوروپ، یکی از بکرترین جزایر کشور روسیه است که به‌واسطه وجود آتشفشان‌ها و دودخان‌های پرتعداد، آب‌و‌هوایی منحصربه‌فرد دارد.

ایتوروپ (Iturup)، بزرگ‌ترین جزیره از خط‌الراس «کوریل» واقع در کشور روسیه است. این جزیره به‌طول ۲۰۰ کیلومتر از شمال شرقی به جنوب غربی گسترده شده است و حداکثر عرض آن به ۲۷ کیلومتر می‌رسد. ایتوروپ بیش از ۵۸۰ کیلومتر خط ساحلی دارد و مساحت کل آن، ۳,۱۷۴٫۷۱ کیلومتر مربع است.

جزیره ایتوروپ به‌دلیل آتشفشان‌ها، دودخان‌ها و سایر دست‌سازه‌های طبیعت مشهور است. چشم‌انداز ساحلی جزیره از میان صخره‌هایی منحصربه‌فرد نمایان می‌شود و ماسه‌های خوش‌رنگ در تقابل با آبی خلیج، منظره‌ای رویایی را خلق می‌کند. با کجارو همراه شوید تا از دریچه تور مجازی، به جزیره ایتوروپ سفر کنیم.

سفر به ایتوروپ بدون کمک برخی از آژانس‌های مسافرتی خاص یا با قایق‌های شخصی امکان‌پذیر نیست‌. علاوه‌ بر این، تردد در بسیاری از مناطق این جزیره به‌دلیل ناهمواری‌های صعب‌العبور، دشواری‌های بسیار دارد. با این حال، یکی از مشهورترین چشم‌اندازهای ایتوروپ که نقطه عطف آن نیز محسوب می‌شود، صخره‌های سفید در کرانه دریای «اوخوتسک» است؛ ناهمواری‌هایی عجیب‌وغریب که ظاهری بریده‌بریده دارند و از گدازه‌ها و بلورهای آتشفشانی پدید آمده‌اند.

در امتداد ساحل، لایه‌ای از ماسه نرم این ناهمواری‌های متخلخل را پوشانده است. جنس این ماسه‌ها از کوارترز سفید و تیتانیوم مگنتیت سیاه‌ است که رنگی خاکستری را به خود منعکس می‌کند. ماسه‌های خاکستری در تضاد با زمینه روشن صخره‌های ساحلی، منظره‌ای غیرمعمول را به‌وجود می‌آورد؛ صخره‌هایی که تا ۱۸۵ متر ارتفاع دارند، به‌طول ۲۸ کیلومتر کشیده‌ شده‌اند و ایتوروپ را به‌لحاظ زیبایی، با مشهورترین آثار طبیعی کره‌زمین قابل‌قیاس ساخته‌اند.

تصویر پانوراما از جزیره ایتوروپ

عکس‌ از وب‌سایت airpano

در نزدیکی صخره‌های سفید ایتوروپ، خلیج «تورنایا» قرار گرفته است؛ جایی که زیستگاه شیرهای دریایی محسوب می‌شود. سوی دیگر، خلیج طلایی قرار دارد که ساحل آن با ماسه‌های رسی زردرنگ، همچون جواهر می‌درخشد. پیکره‌های آتشفشانی غیرعادی در این منطقه، هنر دست آب و باد و حوصله دریا است. «پنجه خرس»، «شانه» و «شتر»، نام‌هایی است که بازدیدکنندگان به این صخره‌ها داده‌اند؛ گرچه باشکوه‌ترین این صخره‌ها، طاقی بزرگ و بی‌مانندی است که رو به دریا خودنمایی می‌کند.

خلیج دیگری که در حاشیه جزیره ایتوروپ مشاهده می‌شود، «پاروسنایا» نام دارد. در محدوده این خلیج کوچک که از جاهای دیدنی روسیه به شمار می‌رود، طاق سنگی شگفت‌انگیزی وجود دارد که آبشاری تماشایی به نام «اشک‌های دوشیزه» از آن سرازیر است. اگر به محوطه پشت آبشار بروید، منظره‌ای تحسین‌برانگیز از اقیانوس پیش‌روی چشمان شما خواهد بود.

عکس‌ از وب‌سایت airpano

جزیره ایتوروپ به‌خاطر چنین جاذبه‌هایی مشهور است؛ گرچه کشور پهناور روسیه، سرشار از این مناظر بکر و بدیع است که از چشم‌ها پنهان مانده‌اند. با‌این‌حال آنچه ایتوروپ را منحصربه‌فرد می‌کند، فلات گدازه‌ای «یانکیتو» است که هزاران سال از سرد شدن آن می‌گذرد. توده‌ای از صخره‌های درهم‌پیچیده و رنگارنگ که در تماس با دریا سخت شده‌اند.

جزیره ایتوروپ چندین آتشفشان فعال دارد. از جمله این قله‌های آتشین می‌توان به آتشفشان «بارانسکی» با ۱,۲۲۵ متر ارتفاع اشاره کرد. آخرین فوران بارانسکی به سال ۱۹۵۲ بازمی‌گردد؛ با این حال، فعالیت‌های زمین‌گرمایی این آjشفشان هنوز متوقف نشده است. دمای آب رودخانه «Kipyaschaya» از دامنه این کوه می‌گذرد، به‌قدری بالا است که می‌توان تخم‌مرغی را در آن آب‌پز کرد. نام این رود نیز به زبان روسی، معنای «جوشاندن» را دارد‌. رودخانه کیپیاسچایا از دریاچه چشم‌آبی در ارتفاعات ایتوروپ سرچشمه می‌گیرد و آب آن حاوی اسید سولفوریک در غلظت‌های بالا است؛ به همین دلیل و به‌رغم زیبایی وسوسه‌کننده، آب‌تنی در آن خطرهای بسیاری را به‌دنبال خواهد داشت.

تصویر پانوراما از غروب خورشید در جزیره ایتوروپ

عکس‌ از وب‌سایت airpano

گرمای حاصل از فعالیت‌های آتشفشانی، سبب پدیدآمدن اکوسیستمی غیرمعمول در روسیه شده است. برای مثال، کاج‌هایی عجیب و پهن‌برگ در اطراف این آتشفشان رشد می‌کنند که نظیر آن‌ها تنها در مناطق استوایی قاره آفریقا دیده شده است.

در جزیره ایتوروپ از فعالیت‌های آنشفشانی بهره‌وری‌هایی نیز شده و به‌علت شمار زیاد چشمه‌های طبیعی آب‌گرم، حوضچه‌ها و حمام‌هایی برای استفاده گردشگران ایجاد شده است؛ گرچه دمای آب این چشمه‌ها بسته به الگوی فعالیت‌های آنشفشانی، از ۶۰ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد متغیر است و شاید مناسب تمام سلایق نباشد.

عکس‌ از وب‌سایت airpano

جزیره ایتوروپ همواره سرشار از زیبایی‌ها است و هنگام طلوع و غروب خورشید، زیبایی آن دوچندان می‌شود. با استفاده از پنجره‌ای که در ابتدای این مقاله قرار گرفته است، قادر خواهید بود تا از جزیره بکر و تماشایی ایتوروپ بازدید کنید. کجارو روزانه مطالب مختلفی را با محوریت تورهای مجازی و سفرهای تصویری به اشتراک می‌گذارد. اگر به این دست از مطالب علاقه‌مندند، بازدید روزانه را از کجارو فراموش نکنید.منبع سایت کجارو

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Leave a Comment