با بهترین زمان سفر به اروپا آشنا شوید

بهترین زمان سفر به اروپا – ماه به ماه

معمولاً وقتی به طور هدفمند برای شرایط و بهترین زمان سفر یک کشور صحبت می‌کنیم، یعنی به طور مثال آب و هوای اسپانیا در طول سال را مورد بررسی قرار می‌دهیم، به راحتی می‌توانیم نتیجه گیری خوبی از موضوع داشته و مخاطب را در مورد بهترین گزینه‌های سفر راهنمایی کنیم.

 اما این موضوع برای کل قاره اروپا و 50 کشور این قاره صدق نکرده و نمی‌توان جمع بندی و نتیجه‌گیری واضحی درباره بهترین زمان سفر به اروپا داشت. از این رو قصد داریم تا در ادامه شرایط سفر به اروپا را به صورت ماه به ماه مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید به خوبی برای سفر خود به اروپا برنامه‌ریزی کنید.

اروپا در ماه ژانویه

معمولاً ژانویه سردترین ماه از سال در اروپا است و در بسیاری از کشورهای این قاره ارزان‌ترین و کم جمعیت‌ترین زمان سفر نیز محسوب می‌شود.

اگر مایل به سفر به کشورهای شمال اروپا باشید، با برف و یخبندان و درجه دمای پایین روبرو شده و روزهای کوتاهی را تجربه خواهید کرد؛ یعنی ممکن است روشنایی روز تنها برای 5 ساعت در کل روز باشد و بعد از آن تاریکی فرا برسد. این در حالی است که درجه دما تنها تا صفر درجه بالا آمده و معمولاً پایین‌تر از این مقدار است!

اما اگر به سمت جنوب اروپا بروید، ژانویه شرایط متعادل‌تری داشته و درجه دما به ندرت به زیر صفر می‌رسد. این در حالی است که بارندگی بسیار متداول‌تر از برف بوده و بارش برف تنها در بخش‌های کوهستانی رخ می‌دهد. چنانچه جزو طرفداران ورزش اسکی روی برف هستید، بهتر است پیش از فرارسیدن زمان بسیار شلوغ و گران ماه فوریه، به اروپا سفر کرده و با حضور در ارتفاعات، انواع ورزش‌های برفی جذاب را تجربه کنید.

اروپا در ماه فوریه

در این ماه، دما و نور روزانه به طور پیوسته با افزایش روبرو می‌شود. در این بازه زمانی هم کماکان جمعیت زیادی نیست و هزینه‌های سفر مناسب و منطقی خواهد بود. البته اگر مایل به تجربه اسکی در این ماه باشید، به دلیل هجوم طرفداران اسکی از سراسر دنیا، ملزم به پرداخت هزینه‌های زیادی خواهید بود.

آب و هوا همچنان سرد و بارانی بوده و هر چقدر به سمت جنوب اروپا سفر کنید، گرمای هوای بیشتر می‌شود. یعنی در جنوب اروپا دما و نور خورشید در وضعیت بهتری بوده و در شمال اروپا همچنان برف و سرما وجود دارد.

اروپا در ماه مارچ

با شروع بازه زمانی DST در سراسر اروپا، ساعت‌ها به جلو کشیده شده و روزها طولانی‌تر می‌شود. در بخش‌های شمالی اروپا، هوا در حال گرم شدن است و بارش برف تنها در ارتفاعات رخ می‌دهد.

اگر در بخش‌های شرقی و یا غربی اروپا حضور داشته باشید، می‌توانید به تدریج شروع فصل بهار را احساس کنید، برای همین شاید این ماه برای خیلی از افراد برترین زمان سفر به قاره اروپا باشد.

با اینکه درجه دما حتی ممکن است به 10 درجه سانتیگراد برسد، اما با این حال هنوز احتمال بارندگی در بسیاری از کشورها وجود دارد. در جنوب اروپا نیز می‌توان انتظار آب و هوای گرم و مطلوبی را داشت که مناسب سفر است.

اگر قصد بازدید از کشورهای جنوب قاره اروپا را دارید، ماه مارچ یکی از بهترین اوقات برای سفر به اروپا بوده و هزینه‌های مختلفی مثل هتل و بلیط پرواز در وضعیت منطقی به سر می‌برند.

آب و هوای بارانی اروپا

اروپا در ماه آپریل

در این ماه، در کشورهای شمال اروپا بهار فرا رسیده است، درجه دما چیزی در حدود 10 درجه بوده و انجام فعالیت‌های خارج از خانه و گردشگری برای شما راحت و در دسترس خواهد بود. البته ممکن است که بارندگی‌های خفیفی در طی روز و هفته رخ دهد، برای همین بهتر است یک لباس اضافه به همراه داشته باشید.

اگر در بخش مدیترانه اروپا حضور داشته باشید، احساس فصل تابستان به شما دست می‌دهد. چون آب و هوا گرم شده و بارش باران تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است. برای همین زمان بسیار خوبی برای تجربه سفر خواهد بود. اما باید به این موضوع هم توجه کنید که به تدریج به تعداد گردشگران افزوده می‌شود.

در این بین، بخش‌های شرقی و غربی اروپا از یک فصل تمام عیار و کامل بهار لذت می‌برند. دمای هوا معتدل و روزها دوست داشتنی و طولانی هستند و خوشبختانه حجم بالای گردشگران شما را اذیت نخواهد کرد. معمولاً احتمال بروز بارندگی در این بازه زمانی وجود دارد، برای همین بهتر است که از تجهیزات کافی برخوردار باشید.

اروپا در ماه می

در سراسر اروپا، شرایط آب و هوا در ماه می گرم و مطلوب است، ولی گرما زیاد و اذیت کننده نیست. در اغلب موارد هوا آفتابی و صاف است، اما گهگاه باران نیز رخ می‌دهد.

در شمال اروپا تازه حس و حال بهار فرا رسیده و دمای هوا بیشتر شده است. اما در جنوب اروپا آب و هوا بیشتر شبیه به تابستان بوده و میانگین درجه دما در حدود 20 درجه سانتیگراد است. برای همین، اگر طرفدار هوای گرم و مطبوع بهاری هستید، بهتر است از میان کشورهای جنوبی اروپا انتخاب خود را انجام داده و ماه می را به عنوان بهترین زمان سفر به اروپا انتخاب کنید.

بخش‌های شرقی و غربی اروپا به گرمای جنوب این قاره نیستند، اما کماکان آب وهوایی معتدل و مطلوب را با روزهایی خنک‌تر ارائه می‌دهند. در این بازه زمانی، شرق اروپا بارانی‌‎تر است و نیاز به لباس مناسب دارد.

با بهتر شدن شرایط آب و هوا، تعداد گردشگران به تدریج بیشتر شده و به همین خاطر قیمت‌ها نیز به تناسب آن بالاتر می‌رود. اگر طرفدار گشت و گذار و پیاده روی، دوچرخه سواری و فعالیت‌های فضای باز و طبیعت اروپا هستید، بهتر است در ماه می و پیش از گرم شدن زیاد هوا دست به کار شده و به اروپا سفر کنید.

اروپا در ماه جون

زمان اوج گیری و فصل high season با گمای هوا، تعداد زیاد گردشگران و قیمت‌های نجومی آغاز می‌شود. در بخش‌های جنوبی اروپا می‌توان انتظار هوایی گرم با میانگین دمای 30 درجه سانتیگراد را داشت، اما شرجی بودن هوا موجب می‌شود که حس کنید هوا گرم‌تر و داغ‌تر از حد معمول است؛ زمانی که اغلب روزها گرم و آفتابی و شلوغ است.

در شرق اروپا، درجه دما معتدل‌تر بوده و به طور میانگین در حدود 24 درجه سانتیگراد است، این در حالی است که بارندگی‌های احتمالی موجب کاهش دما می‌شود.شرایط هوا در غرب اروپا ثبات کمتری داشته و با باران بیشتر و دمای معتدل‌تر همراه می‌شود.

در بخش‌های شمالی اروپا هوا در حال گرم‌تر شدن بوده و به 20 درجه سانتیگراد نزدیک می‌شود. اما در عین حال ممکن است ابری و بارانی شده و با هوایی خنک روبرو شوید.

اروپا در ماه جولای

ماه جولای نیز سراسر آفتابی و گرم بوده و هر چقدر به سمت جنوب اروپا بروید دمای هوا بیشتر می‌شود. دمای بخش مدیترانه‌ای اروپا کمتر از 30 بوده و در بخش‌های دوردست شمالی، درجه دما کمتر از 20 است.

بارش باران همچنان در کشورهای شرقی و غربی اروپا رخ می‌دهد و ممکن است هوا به یکباره سرد و خنک شود. با این حال، هزینه‌های سفر در این بازه زمانی زیاد بوده و جزو ماه‌های شلوغ اروپا به شمار می‌رود.

بهترین زمان سفر به اروپا با نیلگام

اروپا در ماه آگوست

آگوست ماهی است که خود اروپایی‌ها به تعطیلات تابستانی می‌روند، مدرسه‌ها و موسسات آموزشی تعطیل می‌شود و اغلب شهروندان بومی اروپا به سمت مناطق ساحلی و دریایی حرکت می‌کنند.

با اینکه سواحل مدیترانه‌ای اروپا در این موقع از سال مملو از جمعیت گردشگران و شهروندان بومی است و انتظار می‌رود که شهرها برای بازدید از اماکن توریستی خلوت باشند، ولی باز هم تعداد زیادی از گردشگران در گرمای زیاد خورشید برای بازدید از جاذبه‌های توریستی و تاریخی حضور داشته و صف کشیده‌اند.

در شمال اروپا نیز شرایط به همین منوال بوده و گردشگران برای گذراندن فصل کوتاه گردشگری با آب و هوایی معتدل و دلپذیر به این کشورها هجوم می‌آورند. این در حالی است که بخش‌های شرقی و غربی اروپا ترکیبی از روزهای گرم و آفتابی و بارانی و ابری است!

اروپا در ماه سپتامبر

ماه سپتامبر زمانی است که تعطیلات مدارس و موسسات آموزشی به پایان رسیده، شهروندان بومی به شهرهای خود بازگشته‌ و اوضاع زندگی به حالت عادی برگشته است. همچنین اغلب گردشگران خارجی سفر خود را به اتمام رسانده و با معتدل شدن هوا به خانه‌های خود برگشته‌اند.

از آنجایی که شرایط آب و هوا کماکان خوب بوده، جمعیت گردشگران به میزان زیادی کاهش یافته و قیمت‌ها به حالت نرمال برگشته‌اند، از نگاه خیلی از افراد در سراسر دنیا، ماه سپتامبر بهترین زمان سفر به قاره اروپا محسوب می‌شود.

در این بازه زمانی، پاییز شروع شده و در بخش‌های شمالی اروپا روشنایی روز به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. بارندگی نیز در بخش‌های شمالی، شرقی و غربی اروپا شروع می‌شود، اما در جنوب اروپا همچنان هوا گرم و خشک است.

اروپا در ماه اکتبر

هوا در ماه اکتبر به طور قابل توجهی خنک می‌شود و در پایان ماه شرایط زمانی DST پایان می‌یابد. تعداد گردشگران به طور مستمر در حال کاهش بوده و به همین خاطر آفرهای جذاب اقامتی و پرواز نمایان می‌شوند. موردی که با تخفیف‌های هیجان انگیز هتل‌ها و بلیط‌های پرواز می‌تواند طعم شیرین سفر را برای شما دوچندان کند.

در این ماه، شرایط آب و هوایی در اروپا کاملاً متغیر بوده و ممکن است شاهد هوای آفتابی، بارانی و یا حتی سرد باشید. بخش شرقی و غربی اروپا کماکان از آب و هوای معتدلی برخوردار است، اما به گرمی هوای جنوب اروپا نیست. بارش باران امری مستمر و متداول بوده و شب‌ها سرد می‌شود.

اگر طرفدار منظره زیبای شفق‌های قطبی هستید، باید بگوییم که اکتبر زمان شروع این رویداد جذاب طبیعی در مناطق اسکاندیناوی است.

تورهای اروپایی- جاذبه‌های گردشگری

اروپا در ماه نوامبر

نوامبر زمانی است که آسمان سراسر اروپا خاکستری و ابری است، روزها کوتاه‌تر و دمای هوا سردتر است و به دلیل بارش زیاد باران، دیگر خبر چندانی از گردشگران خارجی نیست.

کشورهای جنوب اروپا دارای آب و هوای معتدل‌تری در زمستان است و در شمال اروپا، درجه دما تک رقمی شده و حتی به زیر صفر می‌رسد. بارندگی یک امر متداول بوده و در برخی مناطق احتمال بارش برف نیز وجود دارد. در بخش‌های شرقی و غربی اروپا نیز بارش شدید باران و درجه دمای کم وجود دارد، مواردی که مورد علاقه گردشگران خارجی نبوده و ترجیح می‌دهند در زمان دیگری به اروپا سفر کنند.

اروپا در ماه دسامبر

اگر بخواهید به نتیجه گیری کلی در مورد بهترین زمان سفر به اروپا برسید، بهتر است از وضعیت ماه دسامبر نیز در قاره اروپا باخبر شوید. ماهی سرد، بارانی و ابری که از روزهایی کوتاه برخوردار است.

گردشگری در این ماه به طور تقریبی افزایش یافته و قیمت‌ها نیز به همان نسبت تغییر می‌کند. آب و هوای شمال اروپا بسیار سرد بوده و به زحمت درجه دما به صفر درجه می‌رسد. بخش‌های شرقی و جنوبی اروپا دارای هوای معتدل‌تری بوده، کماکان آفتاب دیده می‌شود، اما باز هم هوا سرد خواهد بود.

در نهایت، چنانچه مایل هستید تا از کشورهای برتر اروپا بازدید کنید و از برترین زمان سفر به قاره اروپا آشنا شوید، می‌توانید از مشاوره موسسه مهاجرتی نیلگام برای انتخاب بهترین تورهای اروپایی در طول سال استفاده کرده و یا به صورت موضوعی در مورد بهترین اوقات سفر کشور مورد نظرتان در اروپا تحقیق کنید.

منبع این مطلب

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Leave a Comment