بازدید وزیر میراث فرهنگی از ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر


وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بازدید ظهر یکشنبه ۷ فروردین ماه از ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اعلام کرد که گردشگری باید سالم‌ترین و ارزان‌ترین تفریح مردم باشد.

عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ظهر امروز یکشنبه ۷ فروردین ماه از ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر بازدید کرد. در جریان این بازدید «علی‌اصغر شالبافیان»، رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر ضمن معرفی بخش‌ها و ارگان‌های مختلف که در ستاد حضور دارند، از نوع فعالیت‌های آن‌ها گزارشی را به مهندس ضرغامی ارائه داد. 

مهندس ضرغامی در حاشیه این بازدید و در گفت‌وگو با کمیته اطلاع‌رسانی ستاد با بیان اینکه گردشگری باید سالم‌ترین و ارزان‌ترین تفریح مردم باشد، اظهار داشت:

مردم حق دارند از هر جای دیدنی در کشورشان با قیمت ارزان و با سهولت و دریافت خدمات مناسب بازدید کنند. این یک واقعیت است که امکانات اقامتی مناسب برای جمعیتی که به‌خصوص در یک مقطع خاص سال مثل تعطیلات نوروز همه با هم می‌خواهند به سفر بروند، فراهم نیست. من طی بازدیدهایی که از استان‌ها داشتم، در دومین روز عید اعلام کردم که مراکز اقامتی رسمی پر شده است و این هشداری بود به مردم که اگر قصد سفر دارند، حتما محل اقامت خود را از طریق رزرو آنلاین یا تلفنی هماهنگ کنند تا با مراجعه حضوری دچار مشکل نشوند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه گفت:

اینکه گفتم مراکز اقامتی پر شده به این معنا نیست که هیچ‌گونه امکان اقامتی در استان‌ها وجود ندارد. چراکه همکاران ما در استان‌ها و استانداران تلاش شبانه‌روزی کردند و از امکانات جایگزین استفاده کردند. در واقع با یک حرکت جهادی همه امکاناتی که قابلیت اقامت مردم را داشت، از قبیل مدارس، حسینیه‌ها، امامزاده‌ها، ورزشگاه‌ها و… فراهم شد. جا دارد از همه این عزیزان و همفکرانی که در این دستگاه‌ها تمام تلاششان را کردند، تشکر کنم، به‌ویژه در مناطقی که می‌توانست شرایط قدری بحرانی باشد، مثل مشهد.

ضرغامی با اشاره به اینکه امسال تعداد گردشگرها چندین برابر شده و افزایش تعداد بازدیدکننده‌ها در برخی مناطق تاریخی و میراث فرهنگی بیش از صددرصد و در برخی مناطق کمتر از صددرصد بوده است، از ارائه آمار دقیق پس از پایان تعطیلات خبر داد و یادآور شد:

آن پیش‌بینی که کردم که ما با یک سونامی سفر مواجه خواهیم بود، کمابیش به وقوع پیوست، ولی الحمدلله با آمادگی کامل با آن روبه‌رو شدیم؛ به‌خصوص ستاد هماهنگی خدمات سفر و ۲۳ دستگاه عضو این ستاد که در وزارت میراث فرهنگی تشکیل شد و همه دستگاه‌ها همکاری خیلی خوبی داشتند و باعث شد که سفرها مدیریت شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این موضوع را که امکانات اقامتی ما متناسب با سفرها نیست یک واقعیت دانست و گفت:

دولت محترم قطعا در این حوزه ورود خواهد کرد و تسهیلاتی را در نظر گرفته که کمک می‌کند به کسانی که می‌خواهند در مراکز اقامتی سرمایه‌گذاری کنند. تبصره ۱۸ وام خوبی است، توافق‌نامه‌ای که با صندوق توسعه ملی داشتیم، امکان خوبی است و تسهیلات مختلفی را برای خدمات مختلف فراهم می‌کند تا بتوانیم خدمت‌رسانی بهتری در سال‌های آینده به مسافران داشته باشیم.

مهندس ضرغامی با بیان اینکه خیلی از سرمایه‌گذاران هستند که احتیاج به تسهیلات ندارند و فقط باید موانع از پیش پای آن‌ها برداشته شود، اذعان کرد:

من با تعدادی از این افراد ملاقات شخصی داشتم و در مجموعه وزراتخانه تلاش می‌کنیم که پنجره واحد عملی شود تا کسانی که می‌خواهند در این حوزه سرمایه‌گذاری کند، همه مشکلاتشان به‌صورت یک‌جا برطرف شود و بتوانند در بحث اقامتگاه و ساخت هتل‌ها و گردشگری ورود کنند.

ضرغامی و شالبافیان

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  بوم‌گردی‌ها را  باعث تقویت خرده فرهنگ‌ها دانست و گفت:

برخی افراد معتقدند که بوم‌گردی‌ها باعث می‌شود فرهنگ‌های بیگانه که مطابق با فرهنگ بومی ما نیست، وارد این مناطق شود و فرهنگ آن منطقه را تغییر دهد در حالی که این طور نیست. با توجه و همتی که مردم ما دارند، خرده فرهنگ‌های غنی ما که در سراسر کشور وجود دارد و باعث افتخار ما و مزیت نسبی ماست، گسترش می‌یابد. کسانی که بوم‌گردی می‌کنند و به خانه کسی که شرایط اقامتی برایشان فراهم کرده می‌روند فرهنگ او را یاد می‌گیرند و خیلی از کاربری‌های دیگر را می‌توانیم در آنجا تعریف کنیم.

مهندس ضرغامی در پاسخ به پرسشی درباره ممانعت از اجاره منازل شخصی  با بیان اینکه خانه‌هایی که در شهر است با خانه‌هایی که در طبیعت وجود دارد، متفاوت است، تصریح کرد:

کسی که می‌خواهد داخل شهر خانه‌اش را در اختیار گردشگر قرار دهد، باید از قوانین و ضوابط صنوفی مثل جامعه هتلداران تبعیت کنند. این موضوع قابل بررسی است و می‌تواند در قالب یک برنامه جامع و طی همکاری با جامعه هتلداران، امکانات شخصی داخل شهرها مورد بررسی قرار گیرد.

مهندس ضرغامی در ادامه صحبت‌هایش با تاکید بر اینکه گردشکری خانواده‌محور در کشور رو به رشد است و این نوع از گردشگری یک پاکی و زیبایی خاصی دارد، گفت:

از مردم تقاضا دارم که در محیط های مذهبی مثل امامزاده‌ها و مساجد و اماکن مذهبی که قواعد خاصی دارد و بعضی از حرمت‌های رفتاری و اخلاقی مثل پوشش‌ها باید جدی‌تر دیده شود، مد نظر قرار دهند.

ضرغامی با اشاره به اینکه در همه جای دنیا برای مکان‌های خاص ضوابط خاص وجود دارد، درخواست کرد:

تقاضا دارم در برخی اماکن مثل امامزاده‌ها و مساجد وضعیت پوشش‌ها به‌گونه‌ای باشد که منطبق با شرایط اعتقادی مردم آن منطقه باشد. خواهش من این است که این موارد رعایت شود و همکاران ما هم وظیفه دارند این موارد را منتقل و اطلاع‌رسانی و نظارت کنند تا ان‌شاءالله متناسب با شرایط معنوی این اماکن گردشگری به نحو احسن صورت گیرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پایان درباره ادامه کار ستاد هماهنگی خدمات سفر پس از نوروز توضیح داد:

بعد از دو سال محدودیت‌های کرونا مسئله سفرهای نوروزی برای ما و مردم مسئله مهمی بود، لذا این ستاد تشکیل شد. خوشبختانه دستگاه‌ها همکاری خوبی داشتند و در دولت هم گزارش‌های مناسب داده شد، تاکید رییس‌جمهوری و همه همکاران و وزرا نیز بر این بود که همه باید با هم همکاری کنیم. تصور من این است که بعد از این تعطیلات وقتی که جمع‌بندی تجربیات انجام شود، حتما این مسئله باید به‌عنوان یک الگو در طول سال برای هماهنگی همه دستگاه‌ها مد نظر قرار گیرد تا بتوانیم در حوزه سفر مردم انجام وظیفه کنیم و فکر می‌کنم این تجربه را می‌توانیم تکرار کنیم.

سید عزت‌الله ضرغامی در این نشست ضمن خداقوت به اعضای ستاد هماهنگی خدمات سفر گفت:

می‌دانم که شما عزیزان از مدت‌ها قبل کار شبانه‌روزی خود را در ستاد هماهنگی خدمات سفر آغاز کرده‌اید و برای خدمت‌رسانی به مسافران نوروزی در تلاش هستید. ما می‌دانستیم که امسال و به‌دلیل محدودیت‌های سال‌های گذشته با سونامی سفر و مسافران نوروزی مواجه خواهیم شد.»

وی با بیان اینکه بیماری کرونا هنوز پایان نیافته است، از قرارگیری مسافرت نوروزی مردم به‌دلیل تزریق واکسن و اتمام تقریبی پیک ششم، در برنامه تعطیلات خبر داد و گفت:

به‌دلیل حجم بالای مسافر مشکلاتی در برخی استان‌ها ایجاد شد که خوشبختانه به همت دوستان و با کاری که انجام شد، کارنامه خوبی برای ستاد هماهنگی خدمات سفر و دولت مردمی به یادگار ماند. با توجه به افزایش مسافرت‌ها در هفته دوم باید آمادگی داشته باشیم تا غافلگیر نشویم و با وضعیت بهتری هفته دوم و پایانی سفرهای نوروزی را پشت سر بگذاریم.

مهندس ضرغامی کشته شدن ۴۰۰ گردشگر و مسافر در عرض یک هفته، بسیار دردآور دانست و بر ریشه‌یابی این موضوع با همکاری دستگاه‌ها و فرهنگ‌سازی مردم برای کاهش تلفات تاکید کرد. وی گفت: 

امیدوارم که هر دستگاه فعالیت‌های مربوط به خودش را آسیب‌شناسی کند و من بتوانم این مشکلات را در هیئت دولت یا با وزیر مربوطه مطرح کنم. هم‌افزایی یکی از دستاوردهای این ستاد بود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر لزوم تجربه آسان و ایمن برای مردم، اظهار داشت:

باید بدانیم که صنعت گردشگری قطعا رو به رشد است و با وجود تمام امکانات مجازی انسان گردشگری را برای خود محفوظ نگه می‌دارد. ما باید با تدبیر، دقت و توان خود را آماده خدمات‌رسانی به مسافران و گردشگران در طول سال کنیم. باید بدانیم که تا رسیدن به ایدئال‌ها فاصله زیادی داریم و برای رفع مشکلات تلاش مضاعفی داشته باشیم. از مشکلات خرد و کلان اجتماعی تا سرویس‌های بهداشتی میان راه باید برطرف شود تا مردم بتوانند سفری آسان و ایمن را تجربه کنند.

ضرغامی ضمن ابراز امیدواری برای فعالیت ستاد هماهنگی خدمات سفر به‌صورت دائمی و در طول سال، تاکید کرد:

همه ما باید دست به دست هم دهیم تا مردم اذیت نشوند. این موضوع باید اولویت ستاد هماهنگی خدمات سفر باشد. باید بتوانیم حداقل‌ها را برای مسافران فراهم کنید. مشکلات را به ریز مطرح کنید و من قول می‌دهم در هیئت دولت این مشکلات را پیگیری کنم. خدا به همه شما توفیق دهد که به مردم شریف ایران خدمت می‌کنید. خدمت شما به مردم قطعا از ثواب برخوردار است.منبع سایت کجارو

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

پیام بگذارید