­اهدا نقاشی خط ارزشمند اشلامینگر به مجموعه نیاوران


هم‌زمان با پنجمین روز از هفته میراث فرهنگی، اثر نقاشی‌خط با عنوان «این نیز بگذرد» از هنرمند آلمانی کارل اشلامینگر به مجموعه نیاوران اهدا شد.

هم‌زمان با پنجمین روز از هفته میراث فرهنگی، اثر نقاشی‌خط با عنوان «این نیز بگذرد» از هنرمند آلمانی کارل اشلامینگر پس از ۱۵ سال نگهداری توسط گروهی از علاقه‌مندان به آثار هنری، به مجموعه نیاوران اهدا شد تا جانی دوباره به آن بخشیده شود.

مریم جلالی مدیر این مجموعه در حاشیه مراسم امضای صلح‌نامه این اثر که عصر یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ با حضور گروه اهدا‌کننده امضا شد گفت:

تمام تلاش ما در مجموعه نیاوران حفظ این اثر ارزشمند به‌عنوان یک میراث و داشته فرهنگی برای نسل‌های آتی است.

هنرمند آلمانی کارل اشلامینگر عاشق فرهنگ و عرفان ایران بود و با خط و خوشنویسی ایرانی الفت داشت. او همچنین در زمینه‌های مختلف مجسمه‌سازی، طراحی، گرافیک، معماری و نقاشی نیز فعالیت می‌کرد و از سال ۱۳۴۷ به‌مدت ۱۰ سال در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران مدرس دانشگاه بود و شاگردان بسیاری از جمله مصطفی دشتی و محمد احصایی را پرورش داد.

نقاشی‌خط اهدا شده به مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با عنوان «این نیز بگذرد» با قدمتی قریب به ۷۰ سال، یکی از آثار خط نقاشی در ابعاد بزرگ این هنرمند است که شامل ۲۸۸ قطعه قاب چوبی روی پوست بز است و قرار است پس از انجام عملیات حفاظت و مرمت توسط تیم متخصص مرمتی در مجموعه نیاوران، در فضای مناسب در معرض دید علاقه‌مندان قرار گیرد.

 اهدا کنندگان اثر ارزشمند «این نیز بگذرد» مسعود کازری، بهروز عطایی‌فرد، محمد تقی عرفان‌پور و مهدی فخری‌زاده هدف از اهدای این اثر را حفاظت و نگهداری از آن در فضای مناسب و مطلوب عنوان کردند.

یک اثر حجمی انتزاعی نیز از این هنرمند در ایوان جنوبی کاخ موزه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران وجود دارد و در حال حاضر در معرض نمایش قرار دارد.منبع سایت کجارو

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Leave a Comment