افتتاح نمایشگاه آثار تاریخی استردادی از کشور فرانسه در موزه ملی ایران


نمایشگاه اشیای استردادی از کشور فرانسه با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع وزارتخانه و مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور در موزه ملی ایران افتتاح شد.

نمایشگاه اشیای استردادی از کشور فرانسه امروز چهارشنبه ۱۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع وزارتخانه و مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور در موزه ملی ایران افتتاح شد. 

سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه اشیای استردادی از کشور فرانسه گفت:

امروز شاهد اتفاق مهمی هستیم، استرداد ۲۹ قلم شیء تاریخی از دوره‌های مختلف که قدمت برخی از آن‌ها به پنج هزار سال قبل باز می‌گردد و منحصر به‌فرد است. این اشیا با همت وزارت امورخارجه، دستگاه دیپلماسی کشور، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاونت میراث فرهنگی و اداره‌کل موزه‌ها، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در پاریس به کشور بازگردانده شد.

او افزود:

طی سنوات گذشته حرکات خوبی برای استرداد اشیای تاریخی آغاز شده است. ۱۹ پرونده مهم داشتیم که شامل ۴۰ هزار شیء تاریخی بود و با پیگیری‌هایی که وزارت میراث فرهنگی و وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی داشتند، این آثار که بخشی از فرهنگ و تمدن کشورمان است به ایران بازگشت.

اوحدی تصریح کرد:

طی ماه‌های گذشته شاهد شتاب جدی در بازگشت آثار تاریخی هستیم. این آثار فقط یک شی‌ء تاریخی نیستند و بخشی از فرهنگ و تمدن ماست، بازگشت این آثار اقدام جدی برای تقویت هویت ملی‌ ما است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت:

یکی ار چالش‌های جدی که کشورهای جهان با آن روبه‌رو هستند موضوع گسست بین نسلی و بحران هویتی است، آثار تاریخی نقش بسیار زیادی در تقویت هویت ملی دارند.

این نمایشگاه تا پایان فروردین ماه در موزه ملی ایران میزبان علاقه‌مندان است.منبع سایت کجارو

مشاوره از طریق واتس آپ
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Leave a Comment